Herinneringen te over aan deze DC-3/C-47B Skytrain met Deense registratie OY-DDA in de kleuren van 'Det Danske Luftfartselskab' foto: Loe Bal tussen Heette het in juni 2001 nog het Dansk Flyvemuseum, anno 2006 wordt het weer het Danmarks Tekniske Museum genoemd, de oude benaming. Een eerste bezoek aan dit Deense technisch museum dateert al uit 1990. Het museum ligt dan nog aan de Nordre Strandvej in Helsingor. In mei 2000 is de luchtvaartafdeling overgebracht naar de Fabriksvej aldaar. De collectie vliegtuigen is niet alleen afkomstig uit het al in 1911 opgerichte particuliere Technisch Museum. Er staan ook vliegtuigen uit het inmiddels gesloten Danmarks Flyvemuseum in het Center Mobilium te Billund. Ook zijn er vliegtuigen afkomstig uit de Flyvevabnets Historiske Samling van de luchtmacht op de vliegbasis Vedbcek en het Egeskov Veteranmuseum op het eiland Fünen. Onze eigen Lockheed-12A komt daar ook vandaan. Opstelling veranderd Bij een eerder bezoek in 2001 komt de hele collectie in de twee gerestaureerde fabriekshallen van een voormalige metaalgieterij nog goed tot zijn recht. Er is ruimte, veel daglicht en de expositie oogt volstrekte transparantie. De conventionele propeller vliegtuigen staan in hal A, de straalvliegtuigen in hal B. Een schitterend diorama is ingericht met een driemotorig Blohm Voss BV. 138. Die is bij de aanleg van de brug- tunnelcombinatie over de Sont geborgen. Op 1 juli 1945 ligt deze BV.138 met nog enkele andere exemplaren afgemeerd op de Sont ter hoogte van Kastrup, het vliegveld van Kopenhagen. De vliegboten worden tijdens een overwinningsparade die dag opzettelijk gebombardeerd en afgezonken. Bij het derde bezoek aan het museum in Helsingor in 2006 is de opstelling in deze hallen uit de jaren '60 sterk veranderd. Het wrak van de BV.138 ligt in een hoek. En wat de rest van de collectie betreft, heeft er zelfs een waarneembare ontzameling plaatsgevonden. Er zijn vliegtuigen uit de collectie verdwenen. In plaats daarvan staat tussen de overgebleven coryfeeën uit de vliegerij ook een grote verzameling automobielen. In de aangrenzende hal lijkt Falck, een internationaal Scandinavisch wegenwacht-, ambulance en brandweerbedrijf, een eigen museum te hebben. De dayglow rode tiptanks van een T-Bird en daarmee ook het vliegtuig zelf, vallen niet op in die zee van brandweerrode voertuigen. Een zeldzaam mooie, wereldwijd unieke ST-25 Monospar maakt weer veel goed. Het tweemotorige vliegtuig dat aan het plafond hangt, is in de jaren '30 als ambulance vliegtuig gebruikt. In de andere hal nog een DH-89B Dominie-1 aan het dak. Ook van Falck. 36

Spinner | 2007 | | pagina 36