MS t/AMG Het eerste straalverkeersvliegtuig in Denemarken is deze Franse Sud-Aviation SE-210 Caravelle-III. Het is het eerste vliegtuig waar de straalmotoren aan de romp bij de staart zijn bevestigd foto: Loe Bal tussen Museaal beleid De groei van een verzameling van een paar vliegtuigen naar een groots opgezet en historisch verantwoord luchtvaartmuseum verloopt in Denemarken niet gemakkelijk. Melden de media in mei 2000 nog dat in Helsingor het Deense luchtvaartmuseum wordt geopend, in Billund is het gelijknamige museum na enkele jaren inmiddels weer gesloten. Vandaag de dag staan de 8.000 m2 grote hallen bol van technische, wetenschappelijke en industriële ontwikkelingen. Een indrukwekkende collectie stoommachines, uitvindingen, elektrische toepassingen, naast fietsen en motorfietsen en auto's. En dan is er ook nog een permanente tentoonstelling over elektromagnetisme, telegrafie en communicatie. Gelukkig staan er in dit technisch museum nog steeds zo'n 30 vliegtuigen. Want luchtvaartmuseum of niet: het blijft altijd de moeite waard om er eens langs te gaan. Bereikbaarheid en toegankelijkheid Het museum is gelegen aan de Fabriksvej 25, DK- 3000 Helsingor. Het Danmarks Tekniske Museum is dagelijks geopend van lOuOO tot 17u00; 's maandags gesloten: van 21 juni tot 2 augustus ook 's maandags geopend. Het museum is gesloten op Het grootste vliegtuig in het museum is deze amfibische Consolidated PBY-6A Catalina foto: Loe Bal tussen Kerstavond en Kerstdag, Oudjaar en Nieuwjaarsdag. Entree 40 Dkr voor volwassenen, kinderen onder de 14 jaar: 20 Dkr. Vanuit Utrecht via Bremen, Hamburg naar ferry Puttgarden-Rodby (DK), E55 en E47 richting Kopenhagen, vervolgens de 21/E55 en 19/E55 blijven volgen tot in Helsingor: op de eerste rotonde in Helsingor de derde afslag nemen en de Stoberivej ongeveer 100 m volgen, dan eerste straat rechts, Fabriksvej, het museum ligt rechts van de weg. Per bus vanaf station Helsingor met 805 richting Esperga?rde. Vraag de chauffeur te stoppen bij het Danmarks Tekniske Museum. De halte ligt vlak naast de ingang van het museum. De buslijnen 353, 801, 802 stoppen ook op de Fabriksvej, maar 400 m van het museum verwijderd. Volgende aflevering: Koninklijk Museum van het Leger en de Krijgsgeschiedenis te Brussel. 38

Spinner | 2007 | | pagina 38