REACTIES OP... RECENT VERSCHENEN Terg mij niet Geen ander museum boven Bodo in Spinner nr 23 van januari 2007. Over "U-2 op Bodo" op pagina 18 het volgende: Over de legendarische vlucht van Gary Powers met zijn U-2 in 1960 is veel interessants te lezen in "Operation overflight", dat Powers met een ghostwriter over zijn leven schreef. Zo werden de U- 2 vluchten vanaf Rhein-Main Wiesbaden (te) snel bekend en men week uit naar Giebelstadt (ten zuiden van Wurzburg). Ook dat was snel bekend bij de tegenpartij en dus werden Adana (Turkije), Peshawar (Pakistan) en Atsugia in Japan de belangrijkste stationnerings vliegvelden voor de U-2 die deelnam aan operatie "Overflight", spionagevluchten waarbij hoog over een deel van de Sovietunie werd gevlogen. In de herfst van 1958 werden de eerste U-2's op Bodo in Noorwegen gedetacheerd met als bijzondere opdracht het verzamelen van luchtmonsters op grote hoogte ten Noorden van de Poolcirkel om de hernieuwde Russische atoomproeven te analyseren. Pas in mei 1960 vond de eerste vlucht van Peshawar met bestemming Bodo plaats. Deze tocht had Powers 3800 mijl, dwars over de Sovietunie moeten brengen. Maar helaas... Marc van Alphen, Willem Geneste en Prudent Staal, Terg mij niet. Uitgegeven in de populair- wetenschappelijke serie van het Nederlands Instituut voor Militaire Historie (NIMH) door Van Wijnen, Franeker. ISBN 978 90 5194 288 0. Formaat: 21 x 22 cm, 122 pagina's rijkelijk geïllustreerd in kleur en zwart-wit. Kopp uit handen van vice-admiraal J.W. Kelder de eerste exemplaar. De titel Terg mij niet slaat op het Latijnse 'NE LACESSIVERIS ME' dat op het wapenschild van het MVK Valkenburg voorkomt. Het embleem symboliseert de combinatie van waakzaamheid (valk) en sterke (burcht) en is afgeleid van het gemeentewapen van de plaats Valkenburg dat de burcht combineert met twee zittende valken. Het boek is geschreven op verzoek van de marineleiding door het 'Nederlands Instituut voor Militaire Historie' naar aanleiding van de sluiting per 1 januari 2007 van het Marinevliegkamp Valkenburg (MVKV). Op 29 januari j.l. ontvingen de burgemeester van Katwijk en de laatste commandant van het MVKV, kolonel E. Het boek beschrijft de levensgeschiedenis van het vliegveld Valkenburg van het eerste begin eind dertiger jaren van de vorige eeuw, tot de definitieve sluiting per 1 januari 2007. Zeer interessant zijn de eerste jaren van het vliegveld: de steeds dreigender situatie in Europa deed inzien, dat het enige militaire vliegveld, Soesterberg, gelegen buiten de vesting Holland wel erg kwetsbaar was. Er werd toen nog van uitgegaan, dat de Hollandse Waterlinie nog wel enige bescherming bood, zodat de uitbreiding van het aantal vliegvelden voornamelijk binnen de Vesting Holland werd gezocht. Na de verovering van het nog niet operationele veld door het Duitse leger, werd Valkenburg al snel uitgebouwd tot een vliegveld met een drietal banen en in gebruik genomen door de Luftwaffe. Direct na de oorlog, in 1945, werd het veld snel weer Overigens: Nederlandse MLD-vliegtuigen zoals de Neptunes, Atlantics en de Orions zijn tijdens hun anti onderzeeboot-patrouilles of oppervlakte verkenningsvluchten veelvuldig te gast geweest in Bodo, maar zij vlogen altijd boven zee en die is - meestal - internationaal. Peter Varenhorst 40

Spinner | 2007 | | pagina 40