Tiger Moth n terug in a restauratie museum expositie, die in nauwe samenwerking met de Wassenaarse militair-historicus Jacques Bartels tot stand komt, geeft een beeld van het carrièreverloop van de twaalf leerlingen die in de jaren 1925-1926 aan de Vliegschool van Versteegh een begin maakten met hun vliegopleiding. De expositie biedt tegelijkertijd inzicht in de betekenis die Soesterberg heeft gehad voor de ontwikkeling van de Neder landse luchtvaart in de eerste helft van de 20c eeuw. Au d iotour Inspelen op een veelsoortig publiek vormt een van de belangrijkste uitdagingen in het moderne museale beleid. Het MLM gaat die uitdagingen niet uit de weg. Zo proberen we onze rondleiders, mede ook door gerichte cursussen, bewust te maken van het feit dat verschillende doelgroepen ook een verschillende benadering vergen en verschillende producten. In lijn met die gedachtegang ontwikkelt het MLM op dit moment, in samenspraak met een aantal vrijwilligers, een audiotour door het museum, speciaal voor de doelgroep van de 50- plussers onder onze bezoekers. Een nieuw product dat zonder twijfel een nuttige aanvulling betekent Recent is de restauratie van de Havilland Tiger Moth, eigendom van het Militaire Luchtvaart Museum te Soesterberg, voltooid. Na eerder lange tijd in depot op de Vliegbasis Soesterberg te hebben gestaan, is de Tiger Moth nu weer in volle glorie te bezichtigen in de Vreeburghal van het museum. Toen de Nederlandse luchtmacht na de Tweede Wereldoorlog weer werd opgebouwd, bestond de behoefte aan een betrouwbaar lesvliegtuig. Het oog viel toen op de Havilland DH-82A Tiger Moth, een populair lesvliegtuig waarvan sinds de jaren '30 van de vorige eeuw bijna 9.000 exemplaren zijn gebouwd. De Nederlandse luchtmacht verwierf in 1946, via een speciale overeenkomst met de Engelsen, 56 Tiger Moths, die voorheen in dienst waren geweest bij de Royal Air Force. op het educatieve aanbod van het museum. Naar verwachting zal deze audiotour in de loop van de zomer gereed zijn. Wright Flyer Afgelopen najaar heeft het MLM een replica verworven van een Wright Flyer, het toestel waarmee de gebroeders Wright op 17 december 1903 de eerste gemotoriseerde vlucht wisten te maken. De replica is inmiddels, in een container, naar Soesterberg vervoerd en wordt op dit moment door de bouwer. Peter van Kempen, weer opgebouwd. Het ligt in de bedoeling de Wright Flyer te zijner tijd een plaats te geven in het nieuwe Defensiemuseum. Exposities Tot nader order: Snijdershal: 'Jachtvliegers. Van aviateur tot straaljagerpiloot. Tot 1 juni 2007: Vreeburghal: Aviation Art-III Dr. J.A.M.M. Janssen Directeur Militaire Luchtvaart Museum 4- Het toestel waarover het Militaire Luchtvaart Museum beschikt (de A-10) dateert uit 1944. Deze werd in juli 1946 overgedragen aan de Nederlandse luchtmacht en deed vervolgens tot begin 1950 dienst bij de Elementaire Vliegopleiding op Woensdrecht. Daarna maakte het toestel vele omzwervingen en werd het toestel op 18 januari 1961 definitief uit dienst gesteld en opgeslagen bij het Depot Vliegtuig Materieel (DVM) op GilzeRijen. In januari 1968 werd de Tiger Moth weer naar de Vliegbasis Soesterberg vervoerd. Sinds april 1981 maakt het deel uit van de collectie van het Militaire Luchtvaart Museum. In de loop der jaren verslechterde de conditie van het toestel dusdanig dat het niet langer meer aan het publiek kon worden getoond. Om die reden 6

Spinner | 2007 | | pagina 6