De betekenis van SOESTERBERG voor de (MILITAIRE) LUCHTVAART TT Het zweeftoestel van luitenant W.H. Schukking Het einde van de vliegbasis Soesterberg als oudste militaire luchtvaartterrein nadert met rasse schreden. Eind dit jaar of uiterlijk volgend jaar verhuizen de transporthelikopters naar Gilze-Rijen. Reden genoeg voor de Stichting Vrienden van het Militair Luchtvaart Museum om hierbij op de jaarlijkse Vriendendag stil te staan aan de hand van onderstaande lezing van de oud-bevelhebber en amateur-historicus luitenant-generaal b.d. Dirk Starink. De oertijd De Nederlandse luchtvaart begon eigenlijk in 1886 met de ingebruikname van een ballon door de Genie te Utrecht. Niemand wist echter hoe met zo'n ding om te gaan en meer dan een enkele vlucht is er niet mee gemaakt. Daarna was het weer jaren stil en terwijl vanaf 1900 luchtschepen in Duitsland vlogen en eind 1903 de gebroeders Wright in Kitty Hawk hun eerste gemotoriseerde vlucht maakten, gebeurde er hier niets. Of toch? De Duitser Otto Lilienthal had vanaf 1880 met een zelfgemaakt zweefvliegtuig vele honderden vluchten gemaakt, springend van een heuvel, tot hij daarbij in 1896 verongelukte. In 1908 had luitenant W.H. Schukking van de Genie ook van bamboe en ballonstof zo'n zweefvliegtuig gebouwd, dat hij vanaf het Soesterhoogt wilde beproeven. Hij maakte voor zijn aanloop gebruik van een soort lorry op een rails en wist enige seconden los te komen voor hij weer hardhandig op de grond terechtkwam. Er is daarna niet veel meer van gehoord. Toch was de luchtvaart met name in Frankrijk inmiddels een echte rage geworden die zich snel 8

Spinner | 2007 | | pagina 8