De eerste commandant van de LVA, majoor H. Walaardt Sacré Het vliegterrein van Verwey en Lugard met de 'fabriek'. Op de voorgrond de Train, een ééndekker van Franse origine, bij de ingang van de fabriek is de "Heidevogel' van Koolhoven net zichtbaar Zij dachten aan vliegdemonstraties en vlieglessen, maar ook aan vliegtuigbouw. Ze zochten een geschikt vliegterrein en vonden dat op de hei bij Soesterberg. Van de gemeente Soest werd in 1910 een stuk hei van 300 hectare tussen Soestduinen en Soesterberg gehuurd en als vliegveld ingericht, met hangars, een grote constructiehal, een restaurant en talloze voorzieningen om het grote publiek tegen betaling van de luchtvaart te laten genieten. Zo was Soesterberg in 1911 opgenomen in de Grote Europese Rondvlucht, waar zo'n 21.000 belang stellenden op afkwamen. Maar al gauw was het nieuwtje ervan af en begin 1912 ging de Maatschappij voor Luchtvaart van Verwey Lugard failliet. In die eerste jaren vond in de fabriek van Verwey Lugard op Soesterberg de bouw van de eerste Nederlandse vliegtuigen plaats door mannen als Frits Koolhoven met zijn "Heidevogel" en Marinus van Meel met zijn "Brik". over Europa uitbreidde. Vanuit België kwam Graaf de Lambert die in 1909 bij Etten Leur met zijn Wright Flyer voor het eerst voor Nederlands publiek voor vliegsensatie zorgde. Men was dolenthousiast en daarna werden in heel Nederland vliegdemonstraties gegeven. In 1910 had de Molenheide tussen Gilze en Rijen de eer het eerste officiële vliegveld in Nederland te zijn. Twee gewiekste Haagse ondernemers, de autohandelaren Verwey en Lugard, zagen wel brood in een commerciële aanpak van de luchtvaartrage. Militaire luchtvaart op komst Dat er toch nog iets van Soesterberg terecht is gekomen, danken we aan de - zij het wat laat - weer opgeleefde militaire belangstelling voor de luchtvaart. In 1902 was een genie-officier bij het toen nog vooraanstaande Habsburgse leger in Wenen gedetacheerd geweest om het gebruik van ballons opnieuw te bestuderen. En zowaar, er werden twee ballons aangeschaft die met een kabel konden worden opgelierd voor gebruik bij de artillerie op het schietkamp bij Oldebroek. Dit materieel kwam in beheer bij een genie-kapitein te Utrecht, wiens betekenis voor de Nederlandse 9

Spinner | 2007 | | pagina 9