Hoofdgebouw Zonneweelde van de Haagse Jeugdclub De 10de mei 1940 10 mei 1940, 04.15 uur. Er landt een Fokker D.XXI jacht vliegtuig van de 2e JAVA van Schiphol met le It. vlieger Sluijter en even daarna landen er nog vier DJCXI's van Kiel, Looyen, de Geus en Plesman. Zij hebben reeds luchtgevechten achter de rug; Schiphol en Ypenburg waren al aangevallen door de Duitsers en door de vele bomkraters vonden de vliegers het niet verstandig weer terug te keren en waren dus uitgeweken naar Ruigenhoek voor nieuwe munitie en brandstof. Daar treffen zij het veld in diepe rust aan; Sluijter stapt uit het vliegtuig en loopt zwaaiend met zijn armen af op de officier van piket. Het is oorlog man! Wij moeten muni tie en benzine hebben Van Huizen kan zijn oren niet geloven en slaat onmiddel lijk algemeen alarm en stuurt een motorordonnans naar Noordwijkerhout om de commandant en het personeel te waarschuwen. Majoor Raland reageert onthutst met de woorden:Dan moeten wij nu Berlijn gaan bombarde- renl In grote paniek komt het voltallige personeel bijeen op het vliegveld en pas als de diverse kogelgaten in de DJiXI's worden aanschouwd, dringt de werkelijkheid door: Nederland is in oorlog! Op vliegveld Valkenburg was een groot aantal Junkers 52 van het III bataillon/IR 47 geland, nadat de parachutisten uit de kisten waren gesprongen om diverse strategische plekken in de omgeving te bezetten. De vliegtuigen lagen over het veld verspreid en een aantal was met de wielen in de drassige bodem gezakt en kon niet meer wegkomen. Op vliegveld Ruigenhoek waren intussen vier uitge weken Fokker T.V bommenwerpers van Schiphol geland. Na het innemen van benzine en munitie zijn er drie weer direct opgestegen, maar de vierde T.V moest achterblijven, omdat de motor al voor de landing door oververhitting was vastgelopen. De gestrande T.V werd zo goed mogelijk met takken gecamoufleerd, want zo'n grote kist was vanuit de lucht goed te zien. De verwachting was, dat het vliegveld wel spoedig gebombardeerd zou worden. De mecaniciens waren druk bezig met bommen onder de C.V's te hangen en de munitie voor de mitrailleurs aan te brengen. Vijandelijke vliegtuigen vlogen over zonder het veld aan te vallen en het moet ook aan de goed geca moufleerde opstelplaatsen van de vliegtuigen gele gen hebben, dat deze niet waarneembaar waren vanuit de lucht. Deze vliegtuigen waren geplaatst in schuin aflopende ingravingen, tegen de bebos sing aan en afgedekt door boomtakken met camou flage netten. Commandant majoor-vlieger Ralant (foto na de oorlog) Lewis mitrailleur op de Koolhoven FK-51 426 Majoor Raland heeft alle vliegers en waarnemers bijeen geroepen en de eerste opdrachten worden uitgedeeld: serge ant-vlieger van Liempd en luitenant-waarnemer Van Huizen moeten met een FK-51 de vliegvelden Schiphol en Valkenburg gaan verkennen. Gestart werd met de FK-51 426 en in de lucht probeerde de waarnemer zijn mitrailleur uit, doch deze weigerde. Dit was te verwachten, want er waren al vaker problemen geweest met de Lewis mitrailleurs. Na de landing werd overgestapt op de Fokker C.V 617 en kon de verkennings- 8

Spinner | 2007 | | pagina 10