Het brandende Waalhaven, foto gemaakt door Itn-waarne- mer Van Huizen Na de rapportage van waarnemer Van Huizen werd vliegveld Valkenburg door vijf C.V's van Ruigenhoek gebombardeerd en werden diverse Ju 52's in brand geschoten. Diverse bombardementen werden uitge voerd naar Ypenburg, de Grebbeberg, de Moerdijkbruggen en de Noordzeestranden. Ook wer- vlucht beginnen om vast te stellen waar de Duitsers waren geland en hoe de situatie was na de aanval. Uiteindelijk kon er om 06.15 uur gestart worden. Van Huizen: "Boven Schiphol aangekomen, konden we goed zien, dat het hele veld vol met bomkraters was en enkele gebouwen in brand stonden. Ik heb foto's genomen en we zijn toen richting Waalhaven gevlogen. Ook hier alles in puin en hierna naar Valkenburg gevlogen. Onder ons diver se Ju 52's en overal lagen parachutes van Duitse paratroop ers op het veld verspreid. Na alles gefotografeerd te hebben gaf ik aan Van Liempd de opdracht laag over het veld te scheren en ik heb toen met mitrailleurvuur de Ju 52's beschoten. (Na een telling later op de foto's zou blijken, dat er 57 Ju 52's op het vliegveld stonden) Vermoedelijk zijn we van de grond af door parachutisten onder tegenvuur genomen, want plotseling sloeg de motor af en ik keek tegen een stilstaande propeller aan. Van Liempd gaf mij een seintje, dat hij een noodlanding moest maken en het vlakbij gelegen Ruigenhoek nog wilde probe ren te halen. Na een duikvlucht over de naast het vliegveld gelegen gebouwen van psychiatrische inrichting Sancta Maria kon den we, zonder brokken te maken, landen. lucht wilde overgeven, maar door SS'ers ter plekke werd doodgeschoten. Hij is de enige geweest van de hele groep op Ruigenhoek, die gesneuveld is in de vijf oorlogsdagen. Theo Vrins heeft zich nog een tijdje in het vliegtuig kunnen schuilhouden, maar is later toch krijgsgevangen gemaakt." Door de mecaniciens werd vastgesteld, dat een leiding naar de oliekoeler was geraakt en een hoogteroer kabel, vlak ach ter mij. We beseften beiden, dat we heel veel geluk gehad hebben. Op 12 mei moest Tony van Liempd met een andere waarne mer Theo Vrins een opdracht uitvoeren naar de Grebbeberg, waar zwaar gevochten werd en ook hierbij moest weer een noodlanding gemaakt worden, maar nu echter op door de Duitsers bezet gebied. Ik heb gehoord, dat Van Liempd zich met zijn handen in de Bommen onder de Fokker C.V De Fokker C.V met Van Huizen op de waarnemersplaats 9

Spinner | 2007 | | pagina 11