den Duitse troepen tussen Delft en Rotterdam aan gevallen met de tweedekkertjes, waarbij zo laag mogelijk werd gevlogen, het zgn. Hu-Bo-Bé (huisje, boompje, beestje) vliegen. De Duitse jagers konden dan de vliegtuigen nauwelijks waarnemen en vele vliegers zijn zo aan de vijand ontsnapt. Intussen werden alle vliegtuigen, die nog in staat waren acties uit te voeren van alle andere vliegvel den overgevlogen naar Ruigenhoek, zo ook de zeven overgebleven C.X's van de Strategische Verkennings vliegtuig Afdeling (Strat.VerVa) van vliegveld Bergen. De groep arriveerde op 14 mei en heeft van hieruit enkele missies gevlogen. Eerder op 12 mei kregen drie vliegers van vliegveld Buiksloot, gelegen boven Amsterdam, de opdracht om met hun D.XVII jagers naar Ruigenhoek te vlie gen om vluchten van de C.V's te escorteren. Deze vliegers hadden nauwelijks hun opleiding voltooid en hadden weinig ervaring en waren ook niet op de hoogte gesteld van de imitatie-sloten op Ruigenhoek. fv Vliegbrevet van sgt-vlieger Tony van Liempd, die na een noodlanding ter plekke werd doodgeschoten Sergeant-vlieger Ben Moerkoert, de vlieger op de D.XVII 205: "Na mijn basisopleiding op vliegveld Soesterberg, kwam ik op 6 mei 1940 voor de voortgezette jachtvlieger opleiding bij de vliegschool de Vlijt op het eiland Texel. Bij het aanbreken van de oorlog had ik nog maar enkele lesvluchten gemaakt en nog maar lx op de DJCVII gevlogen. Toen ik de opdracht kreeg om samen met twee andere maatjes naar Ruigenhoek te vliegen, heb ik eerst in de lucht maar eens de beide mitrail leurs uitgeprobeerd; ik had er nog nooit mee geschoten. 2e It. Roosenburg sloeg bij zijn landing over de kop en ik ben eerst doorgestart en na mij landde sgt. Van de Heide en hij gleed af buiten het veld en crashte eveneens tegen een muurtje. Toen pas had ik in de gaten, dat we over "de slotenkonden landen. Wij waren van tevoren niet de hoogte gebracht van de nepsloten. Bij het inzetten van de landing heb ik nog wel met mijn band de prikkeldraadom heining geraakt en die heb ik nog ter plekke zelf geplakt. In mijn eentje moest ik direct daarna weer doorvliegen naar Soesterberg. Mijn beide maatjes waren er goed af gekomen, maar de beide Fokkers waren afgeschreven". De gecrashte Fokker DXVH 207 foto: Henk van Hensbergen Eén van de verbrande Koolhoven FK-51 's In totaal werden er zestig verkennings- en bombar- dementsvluchten vanaf Ruigenhoek uitgevoerd en een van de laatste was op 14 mei: een verkennings vlucht naar Rotterdam. Lt.vl. Linschoten en lt.wrn. Van Panhuys vertrokken om 12.15 uur met een C.X, de 700 en werden ontdekt door Duitse jagers. Er was een overmacht aan Duitse vliegtuigen in de lucht en zij weken uit richting Zeeland. De lesvliegtuigen van de vliegschool uit Vlissingen waren daar reeds in de lucht om te vluchten naar Frankrijk. De 700 sloot zich aan bij deze groep en 10

Spinner | 2007 | | pagina 12