4 Verbrande Fokker C.X van de Strat.VerVa uit Bergen N.H. koerste naar Calais en vandaar werd doorgevlogen naar Caen, waar de C.X werd overgedragen aan de Franse commandant. Van Panhuys kwam eind mei 1940 in Engeland aan en werd daar officier-waarnemer bij de MLD Artillerie School. Hij is nu 94 jaar en woont al geruime tijd in Nieuw-Zeeland. Het einde Op de middag van 14 mei werd Rotterdam zwaar gebombardeerd, hetgeen 600 levens heeft gekost. Via de radio werd bekend gemaakt, dat Nederland gecapituleerd had. Het was voorbij; de oorlog had slechts vijf dagen geduurd. Op vliegveld Ruigenhoek riep commandant Raland de vliegers en waarnemers bijeen en roemde hun heldhaftig optreden. Er heerste grote verslagenheid, maar ook was er sprake van opluchting; er was een einde gekomen aan de onrust, de onzekerheid en de spanning. Ook de oververmoeidheid overviel hen nu. Om 19.00 uur kwam de order van hogerhand om alle overgebleven vliegtuigen in de brand te steken. Verontwaardiging en protesten volgden. De meesten wilden met de vliegtuigen naar Engeland ontsnap pen. doch dit werd door de commandant wegge wuifd. De vliegtuigen werden op het veld verspreid en van munitie ontdaan en de brandstofkranen werden opengezet. Op enige afstand werden ze beschoten, waarop ze explodeerden en brandden als fakkels. Bijna was deze opdracht voltooid, toen er een tegenorder kwam dat hier onmiddellijk weer mee gestopt moest worden. De C.X 705 was nog gespaard gebleven en werd weer teruggezet in de vliegopstelling. Twee reserve officieren. It.vl. Hoekstra en kapt.wrn. Van Marcelis Hartsinck, dachten er anders over en stapten in het vliegtuig tegen de uitdrukkelijke orders in. startten en gaven vol gas en vlogen hun vrijheid tegemoet richting Frankrijk. Ze hadden gewoon het vliegtuig gepikt! Het vliegveld bij Noorwijkerhout was er goed vanaf gekomen; geen enkel bombardement heeft er in de oorlogsdagen plaatsgevonden, hoewel de Duitsers van het vliegveld hebben moeten geweten. Kapitein Geertsma van de Bewakingstroepen zou later verklaren, dat op 10 mei twee maal op grote hoogte vier vliegtuigen op lijn overkwamen om te fotograferen, maar op dat moment waren er geen 11

Spinner | 2007 | | pagina 13