©I water en je kijk, alsmaar door voor jou uit en dan je ziet 2 viertjes en je wach tot dichtbij, steeds dich terbij en dan je grijp met jou hand drek achter die viertje en met jou ander hand jou spuit klaar om te vuren. Dan: hebbes die boeaja en je snij hem dood." Zo gaat dat. Die nacht droomde ik van steeds meer krokodillen die met vurige ogen door de nacht op mij afkwamen. Ergens hoorde ik iemand roepen: "je wilde toch zelf zo graag!..." En toen werd het weer dag. Na het ontbijt van nasi met sambal en gebakken slierten (wel lekker maar een beetje onduidelijk van samenstelling) legde de majoor uit dat we vandaag les zouden krijgen in onderdak bouwen, atap maken, bamboe kappen en bewerken en tenslotte een sago klopper maken voor later. Waar al die kapmessen (parangs) ineens vandaan kwamen en dat er niemand verwond werd temid den van die flitsende en zwiepende wapens was alweer een wonder. Maar ineens lag er een giganti sche stapel groene bamboe. Ons werd duidelijk dat je voor het vlechten van bilik beslist beter oude, droge bamboe kan gebruiken, maar om die te kun nen kappen moetje echt vlijmscherpe werktuigen hebben en die kunnen op de gladde schil van de plant snel afschampen. Dus: goed slijpen en veilig zonder anderen in de buurt) werken. We bouw den ons onderdak en dekten het dak met zelf gemaakte palmblad repen aan een stokje (atap). Die nacht mocht, wie dat wilde, hier slapen. In de sche mering, met de lucht van nasi goreng in de neus, begonnen we aan onze sago kloppers: een stuk bamboe, met rotan stengels vastgebonden aan een ijzerhouten steel. De Papoea's hadden het in een oogwenk gereed en wij waren nog met de onderde len aan het worstelen toen er kort na elkaar 3 dui delijke geweerschoten klonken. Wat was dat? Zouden hier dan toch Indonesische infiltranten zijn of, had iemand per ongeluk Niets daarvan. Robbie kwam aanlopen en had een hertje op zijn nek en 2 dikke duiven aan zijn riem. "De Tjèlèng Kroonduif DC-3 JZ-PDB KLu-MLD survival training 1960-bouw van een schuilhut

Spinner | 2007 | | pagina 19