Muzikale impact van Camp New Amsterdam op Soesterberg en omgeving 1954-1994 Lutgard Mutsaers Op dinsdag 16 november 1954 klonken op Vlieg basis Soesterberg de opgewekte tonen van het oude Engelse drinklied "Anacreon in Heaven", beter bekend als het Amerikaanse volkslied "The Star- Spangled Banner".1 De Nederlandse Minister van Oorlog, Cornelis Staf, keek zij aan zij met de Amerikaanse ambassadeur Freeman Matthews toe bij het hijsen van de machtige driekleur. Broederlijk wapperden de sterren en de strepen van beide mogendheden in de herfstwind. De genodigden applaudisseerden voor de muziek en luisterden naar de toespraken. Minister Staf prees zichzelf en het hele Nederlandse volk "zeer gelukkig, dat de regering van de U.S.A. gevolg heeft willen geven aan ons verzoek de luchtverdediging te komen verster ken door het stationeren in Nederland van een Amerikaans dagjagerssquadron, uitgerust met moderne jachtvliegtuigen."2 Het was niet zijn stijl en ook niet het moment om er doekjes om te win den: "In een moderne oorlog vervult het luchtwa- pen een grote rol."3 Ambassadeur Matthews compli menteerde Staf met diens "vooruitziende blik en juiste waardering van de situatie in Nederland en Europa."4 Beiden benadrukten de versterking van de toch al hechte vriendschapsbanden tussen de twee naties en zwaaiden elkaar lof toe voor het pro bleemloos afwikkelen van de procedures. Soesterberg was deel van een hogere orde gewor den. Nederland was laat met de stationering. Er bestond al een hele keten van Amerikaanse militaire bases in West-Europa. Voor de Nederlandse regering was het afstappen van de historische neutraliteit een principieel punt van discussie geweest, hoewel iedereen inzag dat dit onvermijdelijk was vanwege de nieuwe machtsverhoudingen in de wereld. Als lid van de in 1949 opgerichte NAVO deed Nederland actief mee aan transnationale besluitvorming. Kleine landen moesten wel hun plaats kennen: Amerika zette de toon. Er moet op hoog niveau gelobbyd zijn - Prins Bernhard? Soesterberg ligt als het ware in de ach tertuin van Paleis Soestdijk waar de koninklijke familie woonde -, want Nederland bleek het enige land te zijn dat in de persoon van de Chef van de Luchtmachtstaf, en in laatste instantie de Minister van Oorlog, zelf het bevel mocht gaan voeren over de gasten. Om die reden was 16 november 1954 een extra gedenkwaardige dag. in het bijzonder voor Cornelis Staf. In zijn Nota Inzake het Defensiebeleid had hij eerder dat jaar de weg vrij gemaakt voor de plaatsing. Zijn wet was met spoed door de Kamer behandeld en werd van kracht op 11 november 1954, vijf dagen vóór de plechtige overdrachtscere monie. Soesterberg Air Base, zoals de basis in de Amerikaanse papieren werd aangeduid, werd het home van het 32sle Fighter Day Squadron, bijge naamd de Wolfhounds.5 Dat vervaarlijke epitheton droeg het sinds de Oorlog in de Pacific, waar het 19 Door het geluid

Spinner | 2007 | | pagina 21