Jpomc 32nd Tacks! Tighter Sgusdron Soesterberg Mr Base -» I De ingang van het Camp New Amsterdam (CNA) joeg op vijandelijke onderzeeërs die de Amerikanen wolfpacks noemden. De Walt Disney Studio's hadden het logo van het 32ste ontworpen. Daarop herken nen we de Grote Boze Wolf Midas, vader van Wolfje en eeuwige achtervolger van de Drie Biggetjes. Voor Amerikaanse begrippen ligt Soesterberg onder de rook van Amsterdam, de enige plaats in Nederland die de meeste Amerikanen van naam kennen. De Amerikaanse enclave kreeg dan ook de naam Camp New Amsterdam, of CNA Sie-En-Ee zoals de gebruikers zouden gaan zeggen. Er was ook een historische reden. Nieuw Amsterdam was de naam die de West-Indische Compagnie in 1624 had gegeven aan een versterkte nederzetting op het eiland Manhattan, die diende als doorvoerhaven en handelspost.6 Veertig jaar maakten de Nederlanders de dienst uit op Manhattan totdat de Engelsen er de lakens gingen uitdelen en Nieuw Amsterdam omdoopten tot New York. Als een moderne Peter Stuyvesant overhandigde de burgemeester van Amsterdam, Arnold Jan d'Ailly, op 16 november 1954 de sleutel van Camp New Amsterdam aan de Amerikanen. Veertig jaar zou CNA in het hart van Nederland "in alle opzichten een stukje Amerika" zijn.7 Op de grote (stille) heide Soesterberg bestond rond 1900 uit een verzameling huisjes op de hei. Er woonden net genoeg mensen voor een café, 't Zwaantje, dat in 1870 open was gegaan. Het gehucht kwam in 1911 internationaal in het nieuws toen de luchtvaartpionier Frits Koolhoven er met zijn zelfgebouwde kist De Heidevogel het Stichtse luchtruim koos.8 Daarna ging het gestaag met de ontwikkeling van de Soesterbergse natuur tot centrum van de nieuwste transporttechnologie, 't Zwaantje werd de stam kroeg van de vliegeniers en hun mecaniciens. De zwaan werd later het symbool van de KLM. Een valk siert het embleem van de Koninklijke Luchtmacht. Nederland was neutraal tijdens de Eerste Wereldoorlog, maar Soesterberg was paraat. Al in 1913 had het heideterrein een militaire functie gekregen. In oktober 1914 werd in de directe omge ving van de basis, aan de kant van Zeist, een groot barakkenkamp gebouwd voor oorlogsvluchtelingen. Het stond te boek als "Interneringskamp Amers foort - bij Zeist", in de wandelgangen "Kamp van Zeist" genoemd.9 Later zou die lokatie een lucht machtbestemming krijgen en in 1980 zou daar het Militaire Luchtvaart Museum gevestigd worden.10 20 Camp New, Amsterdam

Spinner | 2007 | | pagina 22