barrières voor de rock-'n-roll zou slechten en tegelij kertijd de barrière van de onverzoenlijke genera tiekloof tussen ouders en hun kinderen zou opwer pen. Muziekkeuze werd een figuurlijke zaak van leven of dood. ötiyütfU (Zontetb' Door het geluid In 1956 kreeg CNA de beschikking over een nieuw gevechtsvliegtuig, de Super Sabre F-100. Deze helse machine kon door de geluidsbarrière. CNA, waar inmiddels vierhonderd Amerikanen werkten, werd niet alleen meer hoorbaar, maar ook meer zicht baar voor jongeren uit de omgeving. De Amerikanen waren immers de dichtstbijzijnde levende vertegenwoordigers van de voor jongeren zo fascinerende nieuwe muziekcultuur die bezig was de gevestigde muziekorde te verdringen. In levenden lijve waren de nieuwe muziekhelden hier niet te bewonderen. Ze waren wel veelvuldig te beluisteren op AFN. afkorting van American Forces Network, ook wel Armed Forces Network genoemd. MetRock around the clock" van Bill Haley and his Comets brak de Rock-'n-Roll in Nederland definitief door Staten het jaar waarin rock-'n-roll definitief door brak: Bill Haley and his Comets behaalden de eerste plaats in de hitparade met "Rock around the clock". De muziekindustrie richtte zich voortaan op jonge ren. De muziek werd ruiger, "zwarter", dat wil zeg gen met meer nadruk op de beat en de dansbaar heid. en ongepolijster qua zangtechniek. De teksten hadden betrekking op de ervaringswereld van de doelgroep: vrije tijd. feesten in het weekend, erva ringen met school, auto's en vooral alle stadia en emoties van verliefdheid en liefdesverdriet. Deze nieuwe ontwikkelingen in de muziek waren uitermate relevant voor de naoorlogse generatie Amerikanen, van wie een aantal door het lot in Soesterberg terechtkwam. Grote kans dat de eerste lichting, honderdzestig man sterk, Evan Hunters spraakmakende debuutroman uit 1954, The Black board Jungle, bij zich had. Dat was een heftig, waar heidsgetrouw verhaal over het eigentijdse feno meen van de "juvenile delinquents" in New York, die overal lak aan hadden behalve aan de nieuwe muziek. Daar gingen ze juist helemaal in op. Grote kans dat op CNA in 1955 de gelijknamige ver filming van het boek in de basis-bioscoop draaide, voordat het Nederlandse publiek deze film konden gaan zien onder de titel Het zaad der gewelddadigheid. Bij de voor- en aftiteling van The Blackboard Jungle klonk "Rock around the clock". Op zijn beurt werd dat de titel van de Hollywoodfilm die in 1956 de 25 STARRIN6 WITH 22? The Blackboard Jungle

Spinner | 2007 | | pagina 27