UUte4rtUM6L De muziekkeuze was Amerikaans, en dat betekende vooral veel country and western en een enkele rhythm and bluesplaat. Jonge, enthousiaste discjoc keys praatten de nummers aan elkaar. Tuney Tunes schreef: "De militairen verdwijnen meestal weer na het vervullen van hun dienstplicht, zodat er telkens nieuwe krachten komen. De grote populariteit van AFN is volgens ons te danken aan deze jongelui, die niet vastgeroest zijn in sleur en conventies en die daarom bij hun omroepwerk vlotter en ongedwon- gener zijn dan de meeste oude beroepsomroe pers."20 In de loop van de jaren vijftig won het commerciële station Radio Luxemburg het bij de Nederlandse jongeren van AFN. Net als AFN was het een midden golfzender. dus te ontvangen op de vanaf 1957 ver krijgbare, draagbare transistorradio's. Dat was echt een hebbeding voor jongeren. Camp New Amsterdam had geen eigen AFN-station, omdat het daarvoor te klein was. Ook CNA-ers luisterden veel naar Radio Luxemburg. Op Soesterberg heerste namelijk het misverstand dat AFN daar helemaal niet te ontvangen was. Pas in 1964 kreeg CNA een eigen zendmast en daarmee een betere ontvangst van AFN. Tegen die tijd was het Britse piratensta- tion Radio Caroline samen met het Nederlandse Tuney Tunes piratenstation Radio Veronica de beste keus voor afstemming op de nieuwe beatmuziek. Het verzuil de publieke omroepbestel was volstrekt oninteres sant voor de muziekliefhebbers op CNA. Dat stand punt deelden ze met de jongeren uit de buurt. wordt vervolgd Noten Verwijzingen naar "Oosten 2003" voeren terug op door Oosten aangelegd bronnenmateriaal (inter views via persoonlijk onderhoud, telefoon of e mail), internetsites van oud-militairen van CNA, internetsites over AFN, hitparades en artiesten. Geen expliciete bronvermelding betekent: geba seerd op Oostens tekst, in de vorm van hier niet- geciteerde primaire bronnen, en secundaire of ter- taire bronnen. Waar zinvol worden literatuur- en mediabronnen opnieuw vermeld: waar vermeld betreft het expliciete aanvullingen. Kopieën van Oostens onderzoek Sound Barriers, Sound Carriers bevinden zich in de Masterthesiscollectie van de Letterenbibliotheek van de Universiteit Utrecht en in het Mediacentrum van het Nationaal Pop Instituut te Amsterdam. 1. Geschiedenis van het Amerikaanse volkslied o.a.: www.gbjann.com/anthem/history.htm, www.miketodd.net/encyc/anthem.htm en http://jeff.pasleybrothers.com/writings/pas- leyl800.htm. 2. Oosten, 2003, 23. Citaat zoals uit de mond van Matthews opgetekend in Soester Courant. 19 november 1954. 3. Oosten, 2003, 23. Citaat uit verslag van Soester Courant, 19 november 1954. 4. Oosten, 2003, 23. Citaat zoals uit de mond van Staf opgetekend in Soester Courant, 19 november 1954. 5. De geschiedenis van het 32ste is beschreven in een 22 pagina's tellend boekje in A5 formaat, getiteld History of the 32D TFS, samengesteld ter informatie van de militairen op Camp New Amsterdam. In augustus 2005 kwam een fotoko pie van het hier verloren gewaande boekje boven water. De twee Nederlandse boeken over de geschiedenis van het 32ste (Loeber/Sprenger en RMAM) blijken beide terug te gaan op deze origi nele uitgave van de geschiedkundige afdeling van de Amerikaanse Airforce (Briley). Er was niet vanaf het begin sprake van het 32ste. 27 M'il UM«n HI ▼'•«Oil (tfwmi M iMtM fM Olrt, lil#,

Spinner | 2007 | | pagina 29