RECENT VERSCHENEN European Military Aviation Scenes Willem Helfferich, European Military Aviation Scenes in full colour - Part 3: The Eighties. Uitgegeven door de auteur. ISBN/EAN 978-809506-3-4; 144 bladzijden. 356 kleurenfoto's. Wederom verscheen een fotoboek van de hand van Willem Helfferich. waardoor inmiddels een jaarlijk se traditie is ontstaan. Het eerste deel verscheen in 2005 en behandelde vliegtuigen uit de jaren zestig van de vorige eeuw. Het tweede deel behandelde de vliegtuigen uit de zeventigerjaren en verscheen vorig jaar. Voor dit nieuwe derde deel, dat de jaren tachtig behandelt heeft Willem Helfferich wederom 356 kleurenfoto's uitgezocht van militaire vliegtuigen door hem gefotografeerd in Europa tussen 1980 en 1989 van de landen België, Canada. Denemarken. Frankrijk, Duitsland. Italië. Nederland, Noorwegen. Spanje. Turkije, Verenigd Koninkrijk, Verenigde Staten, Zweden en Zwitserland. Het boek omvat evenals de eerste twee delen 144 pagina's van zwaar, matglanzend 150 grams papier in het for maat 21 x 24 cm (staand). De omslag is van extra dik 300 grams papier en gelamineerd. De tekst is geheel in het Engels. Hierna zal in ieder geval nog een deel verschijnen dat de jaren negentig gaat omvatten. Van de 144 bladzijden zijn er 28 aan Nederland gewijd. Op deze 28 pagina's wordt in 81 foto's een compleet beeld gegeven wat er in de jaren tachtig zowel bij de KLu als de MLD vloog. De meeste van de afgebeelde toestellen zijn inmiddels buiten dienst gesteld en het weerzien daarmee, in prachti ge kleuren, doet nostalgische gevoelens boven komen. Weliswaar gaan mijn gevoelens vooral uit naar het Nederlandse deel van het boek, maar ook de overige kleurenfoto's geven een prachtig overzicht van die voorbije periode. Veel toestellen waren een inciden- European Military Aviation Scenes - in full colour - Part 3: The Eighties tele of regelmatige visitors op de Nederlandse vel den en veel (oudere) spotters zullen die nostalgi sche gevoelens ongetwijfeld met mij delen. Het prachtige kleurenfotowerk is een "must" voor de liefhebber. En met het nog te verschijnen deel over de negentiger jaren heeft u een fantastisch en kleurrijk overzicht over veertig jaar luchtvaart in Europa, een overzicht van iets wat nooit meer terugkomt. European Military Aviation Scenes - in Juli colour - Part 3: The Eighties is verkrijgbaar in de gespecialiseerde luchtvaartboekhandel en de museumwinkel "De Brik", maar lezers van de Spinner kunnen het boek ook per post thuisgestuurd krijgen voor dezelfde prijs van Eur 28,50 door overmaking van dit bedrag op girorekening 21 57 711 t.n.v. W.F. Helfferich te Hilversum, onder vermelding van "EMAS3". Daarbij is het wel belangrijk dat u bij de betaling uw adres duidelijk vermeldt. Hans Berfelo 29

Spinner | 2007 | | pagina 31