Fokker D.XXI Historie, Camouflage en Kentekens Frits Gerdessen, Luuk Boerman, Fokker D.XXI. Historie, Camouflage en Kentekens. Samengesteld, geproduceerd en uitgegeven door Luuk Boerman Dutch Profile. 58 pagina's incl. omslag, 89 zwart-wit foto's, 1 kleurenfoto en 26 zij- en bovenaanzichten in kleur. Dit is deel 5 in de inmiddels gevestigde serie Dutch Profile. Ditmaal is het boek gewijd aan de Fokker D.XXI, het meest succesvolle Nederlandse vliegtuig uit de Mei-dagen van 1940. De tekst werd geschreven door Frits Gerdessen en die naam staat garant voor de juistheid van de fei ten die tot op dit moment bekend zijn. De kleurrij ke tekeningen werden vervaardigd door Luuk Boerman. Het boek heeft als ondertitel De operaties van de LVA ML Fokker DJCX1, en daarmee begint het boek dan ook. Nadat de organisatie van de Militaire Luchtvaart in 1940 is besproken, komt uitgebreid en van dag tot dag de verrichtingen van jachtvlieg- groepen aan de orde, waarbij relevante data vooraf gaand aan de meidagen niet worden vergeten. Ook worden alle vliegers en hun verrichtingen genoemd. Na een kort stuk over de belevenissen van het proto type in Indië, komt het Ontwerp, ontwikkeling en bestelling van de D.XXI aan de orde. Oorspronkelijk was het toestel bedoeld voor Indië en besteld door het Ministerie van Koloniën, dat bij later inzien lie ver een slagluchtmacht had met bommenwerpers. Door de noodzakelijke modernisering aan het eind van de dertiger jaren werd de D.XXI bij gebrek aan beter besteld door de LVA. Het onderdeel Camouflage en Kentekens komt uit gebreid aan bod. Hierin ook de ontwikkeling hoe men tot het bekende driekleurenschema bij de LVA/ML is gekomen. Ook wordt het experimenteren met de verschillende nationaliteitskenmerken behandeld. Na de technische gegevens en modelbouwinforma tie wordt een overzicht gegeven van de levensloop van alle ML Fokker D.XXI. Zeven pagina's zijn voorzien van het prachtige tekenwerk van Luuk Boerman. De verschillende 3-zijden aanzichten geven de verschillende camouflagepatronen, alle in kleur, goed weer. In het boek wisselen de Nederlandse en de Engelse tekst elkaar af. De onderschriften bij de foto's zijn zowel in het Nederlands als in het Engels. Kortom een boek waard om te hebben, ook al om zijn vele goede foto's! Het boek Fokker D.XXI. Historie, Camouflage en Kentekens kost Eur 15,00. Verzendkosten Eur 1,56. Verkrijgbaar door overmaking van het bedrag, naar 3127421 of 89.27.10.551 t.n.v. L.H. Boerman. Kerkstraat 2, 2471 AP Zwammerdam, e-mail info@dutchprofïle.nl; www.dutchprofile.nl. Eveneens is het boek verkrijgbaar in de museum winkel "De Brik" in het Militaire Luchtvaart Museum. Hans Berfelo 4- 30

Spinner | 2007 | | pagina 32