computerprogramma benutte dat ook in vliegtuig industrie wordt gebruikt. Recent is de mockup ook op internet geplaatst. Hij is terug te vinden via: www.fokker-gl.nl/nieuws.htm. Open Cockpitdagen Begin mei organiseerde het MLM andermaal de jaarlijkse Open Cockpitdagen. Bezoekers van het Militaire Luchtvaart Museum werd zo weer de gele genheid geboden om in de cockpit van een histo risch vliegtuig plaats te nemen en kennis te maken met de werkomgeving van de jachtvlieger, de heli koptervlieger of de captain van een transportvlieg tuig. Speciale attractie bij deze editie van de Open Cockpitdagen was de Screammachine, een apparaat waarin je G-krachten kunt ervaren. Ook was er een opblaasbare F-16 opgesteld. Presentatie raceauto DUT racing team In Nederland zijn we twee technische universiteiten rijk die een select aantal studenten de mogelijkheid bieden kennis te maken met de wereld van het auto racen. Een van die universiteiten is de TU Delft, die sinds enkele jaren over een eigen raceteam beschikt: het zogeheten DUT Racing Team (DUT staat voor Delft University of Technology). Het team neemt deel aan de Formula Student-competitie, een interna tionale ontwerpwedstrijd voor techniekstudenten die door veel universiteiten en bedrijven, vanwege de first-hand praktijkervaring die de deelnemers opdoen, als zeer waardevol wordt beschouwd. Het DUT Racing Team presenteerde op 6 juni in het MLM de bolide, waarmee het dit jaar deel neemt aan de Formula Student-competitie. Plaats van handeling was de Vreeburghal, waar een enthousiaste schare belangstellenden was samengekomen om de presen tatie van de DUT07 bij te wonen. Na de roll-out vond op het middenterrein de eerste demonstratie met de raceauto plaats. Dat ging aanvankelijk met enige haperingen, maar in tweede instantie werd een voor treffelijk optreden ten beste gegeven, waarbij vooral de grote wendbaarheid van de auto opviel. In de loop van de zomer reist het DUT Racing Team naar Silverstone (GB) en Hockenheim (Did) om daar de strijd aan te gaan met de teams van enkele hon derden andere technische universiteiten. Het gaat dan niet alleen om de snelheid, maar ook om de balans tussen veiligheid, betrouwbaarheid en kos ten speelt een rol. Voor nadere informatie: www.dutracing.nl. Expositie over vliegklas van 1926 geopend door Luitenant-Generaal De Jong In 2004 stuitte de Wassenaarse militaire historicus Jacques Bartels bij het opruimen van de nalaten schap van een tante bij toeval op een verzameling documenten met betrekking tot de loopbaan van Lucas Blink, een vlieger van de Marineluchtvaartdienst die in 1932 in Nederlands- Indië verongelukte. Deze vondst inspireerde Bartels tot een zoektocht naar het leven van Lucas Blink en bracht hem tegelijkertijd op het spoor van diens medeleerlingen in het midden van de jaren '20 aan de Vliegschool van Versteegh op Soesterberg, het domein van de Luchtvaartafdeeling, de vooroorlogse luchtmacht. Al spoedig bleek het om een bijzondere lichting te gaan, die na afronding van haar opleiding, in de meest brede zin van het woord, bijdroeg aan de ont wikkeling van de luchtvaart in Nederland. Niet alleen in de jaren voor de Tweede Wereldoorlog, maar ook tijdens en daarna drukten zij mede hun stempel op de grote veranderingen die de lucht vaart onderging. Tot Blinks medeleerlingen op Soesterberg behoorden onder meer Koene D. Parmentier, de latere gezagvoerder van de Uiver tij dens de Londen-Melbourne-race (1934), de vlieger schrijver Adriaan Viruly en Merijn van Giessen, die bekendheid verwierf als weervlieger op IJsland tij dens het Tweede Internationale Pooljaar (1932-1933). Uit de expositie "Vliegklas 1926", met v.I.n.r. Andreas den Ouden, Adriaan Viruly en Koene Dirk Parmentier 2

Spinner | 2007 | | pagina 4