Museumcollectie verder "aangekleed" Op 19 februari jongstleden nam de directeur van het Militaire Luchtvaart Museum, dr. Jan Janssen, een belangrijke aanwinst in ontvangst: het RAF-uni- form van Gerrit Jan ten Duis, voormalig oorlogsvlie ger en KLM-gezagvoerder. De jas en pantalon met de rangonderscheidingstekens van Flying Officer werden overhandigd door zijn zoon Peter en zijn kleinzoon, die beiden in de voetsporen van hun (groot)vader zijn getreden. Ten Duis' uniform is uniek in de col lectie van het MLM omdat slechts een dertigtal Nederlanders tijdens de oorlogsjaren hebben gediend bij Bomber Command. De op 3 juni 1915 in Goor in Overijssel geboren oor logsvlieger bracht een groot deel van zijn jeugd door in het Gooi. Na de Middelbare Technische School in Amsterdam te hebben afgerond, vertrok hij in 1938 - nadat een poging om te worden toege laten tot de vliegeropleiding op Soesterberg was mislukt - naar Argentinië waar hij een betrekking kreeg bij de NV Bataafsche Petroleum Maatschappij in Buenos Aires. In zijn vrije tijd behaalde hij bij een plaatselijke vliegclub zijn sportvliegbrevet. In 1942 vertrok Ten Duis naar Groot-Brittannië om dienst te nemen bij de Nederlandse strijdkrachten. Na aankomst meldde hij zich als vrijwilliger bij de RAF. Na zijn vliegeropleiding te hebben voltooid, volgde in het voorjaar van 1944 plaatsing bij het 149 Squadron dat als een van de weinige eenheden van RAF Bomber Command op dat moment nog met de viermotorige Short Stirling was uitgerust. Omdat dit toestel in het voorjaar van 1944 inmid dels was verouderd, werd het in deze tijd vooral ingezet voor het leggen van zeemijnen en het bevoorraden van Franse verzetsgroepen met wapens, munitie en radioapparatuur. Op 1 mei maakte Ten Duis zijn operationele debuut als twee de vlieger op een dergelijke bevoorradingsvlucht. Vier dagen later trok hij er voor het eerst met zijn eigen bemanning op uit om voor de Franse kust een aantal zeemijnen te droppen. Ondanks de sterke Duitse luchtafweer wisten zij de missie tot een goed einde te brengen. De Nederlander en zijn beman ning leverden eveneens een bijdrage aan de invasie in Normandië. Enkele uren voordat de geallieerde troepen aan land gingen namen zij in de nacht van D-Day deel aan operatie Titanic. Deze had tot doel bij de Duitse strijdkrachten verwarring te veroorza ken door op verschillende plaatsen dummy para chutisten te droppen. De namaakpara's waren gemaakt van canvas en gevuld met zand en stro. Van de zeven Stirlings van het 149 Squadron die aan deze afleidingsoperatie deelnamen keerden er twee niet terug. Ten Duis en zijn bemanning beleefden een van hun hachelijkste momenten in de avond van 17 juli 1944 toen hun Stirling tijdens een missie naar een doel in Frankrijk boven het doelgebied werd geraakt door drie bommen van 500 pond van een hoger vliegende bommenwerper. Die sloegen enkele grote gaten in de linkervleugel en stelden de rolroe- ren buiten bedrijf. Met veel moeite gelukte het Ten Duis de Stirling in de lucht te houden en de bom menwerper na circa drie uur vliegen op het speci aal voor noodlandingen ingerichte vliegveld Woodbridge aan de grond te zetten. Tijdens het tweede deel van hun tour of operations vloog de bemanning Ten Duis met de modernere Avro Lancaster. De meeste van de negentien Lancaster missies vlogen Ten Duis en zijn bemanning met de bommenwerper met het serienummer NF971 en de rompcode OJ-'P for Peter'. Dit toestel was voorzien van nose art die verwees naar de nationaliteit van zijn captain: een Nederlandse visserman in traditio neel kostuum op klompen met in zijn hand een bom. Van de 35ste en laatste oorlogsopdracht op 24 november 1944 keerde de bemanning geenszins met een bevrijdend gevoel terug op thuisbasis Methwold in Norfolk. Hoog in de lucht boven Duitsland werd de boordmarconist. Flight Sergeant W. Scott, getroffen door een granaatscherf van een luchtdoelgranaat. Nog in het vliegtuig stierf hij aan zijn verwondingen, de rest van de bemanning in vertwijfeling achterlatend. Na een tweede operatio nele periode als transportvlieger, vervolgde Ten Duis na de oorlog zijn vliegcarrière bij de KLM. Hij overleed in 1975. Erwin van Loo NIMH 4

Spinner | 2007 | | pagina 6