het vergeten hulpvliegveld Ger van Huizen De vernietigde FK-51 's na de capitulatie foto: Theo Zandbergen, Hillegom In de nacht van 9 op 10 mei 1940 vielen de Duitsers Holland binnen. Grote zwermen vliegtuigen vlogen over de Lage Landen richting zee, waarna boven zee werd gekeerd en kort daarna werden alle belangrijke vliegvelden zoals, Schiphol, Ypenburg, Waalhaven, Bergen en Valkenburg gebombardeerd. Op hulpvliegveld Ruigenhoek, gelegen tegen de dui nen tussen Den Haag en Amsterdam, was iedereen nog in diepe rust en alleen de officier van piket was alert op de overkomende vliegtuigen. Op het vliegveld was de Ille Verkenningsgroep van het 2e Luchtvaart Regiment (2-LvR) gestationeerd en op het vliegveld waren aanwezig: 9 Fokker C.Vd en 4 Koolhoven FK-51 tweedekkers. Op 9 mei, rond 23.30 uur staarde res. 2e It. H.K. van Huizen, officier van piket verontrust in de donkere lucht. Voortdurend klonk het gedreun van overvliegende toestel len, die naar het westen verdwenen. De telefoon rinkelde. Aan de lijn was zijn superieur, majoor Raland, met de vraag wat voor vliegtuigen steeds overkwamen. Van Huizen antwoordde, dat het volgens hem - gezien de vliegrichting - om een aanval op Engeland ging. Hij stond in die mening niet alleen. Voor de commandant van het 2e LvR, majoor Sar, voldoende reden om kort daar na de uiterste waakzaamheid voor zijn onderdelen te gelas tenook voor Ruigenhoek. Om 00.45 uur belde Van Huizen naar majoor Raland om hem dit door te geven. foto's, behalve waar anders vermeld: coll. Ger van Huizen Res. 2e Itn-waarnemer H.K. van Huizen Laatstgenoemde reageerde hierop echter inadequaat, het geen niet te begrijpen valt. Majoor Raland bevond zich in het naastgelegen dorp Noordwijkerhout, alwaar het groot ste deel van het personeel was ingekwartierd. Een aantal manschappen sliep in jeugdherberg De Duinark in de buurt van het vliegveld. In tegenstelling tot alle andere vliegvelden, waar de meeste piloten en waarnemers paraat in hun vliegtuigen op hun orders wachtten, waren er op Ruigenhoek geen activiteiten en was iedereen- echter met de kleding nog aan - in diepe slaap. Op 9 april 1940 was, ten gevolge van de inval in Denemarken en Noorwegen, de Ille Verk.Gr. overge plaatst van vliegveld Gilze-Rijen naar Ruigenhoek. Het terrein, het Langeveld was van de Haagse Jeugdclub en het clubgebouw Zonneweelde was ingericht als piketgebouw. 6 RUIGENHOEK

Spinner | 2007 | | pagina 8