bij de vliegers ook bekend als Oost Borneo, afgekort als O.B.2 In feite bestond Samarinda II uit twee lokaties:3 Melak (Samarinda II Oost): 0 graden 13 min Zuid, 115 graden 47 min Oost, en Asa (Samarinda II West): 0 graden 13 min Zuid, 115 graden 43 min Oost. De Oost vliegbasis was aangelegd in een natuurlijke open plek en had twee start- en landingsbanen van gras, een met een lengte van 1375 m, de andere met een lengte van 960 m. De West vliegbasis, 6 km van Melak, had een gras start- en landingsbaan met een lengte van 1320 m. Op de Oost vliegbasis bevonden zich de gebouwen van het kampement. Die waren net als de vliegtuig pens (scherfweren) langs de rand van de vliegbasis aangelegd, om zoveel mogelijk gebruik te maken van de natuurlijke junglecamouflage. De infrastruc tuur op de West vliegbasis is nooit klaar gekomen, hoewel er wel een brandstofvoorraad was aange legd. In een plan van de ML-KNIL uit juli 1936 was vastge legd dat Samarinda II de vliegbasis zou worden van waaruit de nieuwe Glenn Martin bommenwerpers de defensie van de belangrijke olie centra van Tarakan en Balikpapan zouden ondersteunen.4 Het was de bedoeling om uiteindelijk twee Vlieggroepen (Vl.G.) van deze bommenwerpers op Samarinda II te plaatsen. Elke Vliegtuiggroep zou uit drie Vliegtuigafdelingen met 9 vliegtuigen elk bestaan, zodat in totaal 54 bommenwerpers Samarinda II als thuisbasis zouden krijgen. Gebouwen op Samarinda II (Bron: P.C. Boer) Het 1936 plan werd later aangepast aan het beschikbare aantal vliegtuigen en personeel alsook aan veranderde operationele eisen. De vliegbasis was klaar voor gebruik in 1939 en tot kort voor het uitbreken van de oorlog waren twee patrouilles zes vliegtuigen) Glenn Martin bom menwerpers van 1-V1.G.I (de le Afdeling van de le Vliegtuiggroep) op Samarinda II gelegerd. Vliegtuigen en personeel werden elke drie weken afgelost door andere patrouilles. Een kleine perma nente personeelsbezetting was verantwoordelijk voor de infrastructuur en de vliegbasisfaciliteiten zoals het radiostation. Met de groeiende kans op oorlog werden meer vliegtuigen op Samarinda II ingezet en op 8 decem ber 1941 werd de basis gebruikt door twee patrouil les van 1-V1.G.V, met 8 Brewster Buffalo jagers, en drie patrouilles van 1-V1.G.I met 9 Glenn Martin bommenwerpers. Oorspronkelijk was het de bedoe ling om ook een patrouille van 1.Vl.G.IV met 4 Curtiss Hawk jagers op de basis te plaatsen.5 Lockheed Lodestar transportvliegtuigen werden gebruikt voor vluchten naar en van Java. In de eerste weken van de oorlog vlogen de gevechtsvliegtuigen missies naar Tarakan (vanaf 17 december 1941) en Brits Noord Borneo (vanaf 24 December 1941). Meer vliegtuigen werden op Samarinda II geplaatst op 10 januari 1942, toen 10 Glenn Martin bommenwerpers van 1-V1.G.II en 11 Glenn Martin bommenwerpers van 2-V1.G.II aan kwamen.6 De Japanners ontdekten de locatie van Samarinda II op 23 januari 1942 toen een Mitsubishi C5M over de basis vloog. De volgende dag werd de basis door 10

Spinner | 2007 | | pagina 12