drie Mitsubishi A6M jagers aangevallen. Meer aan vallen volgden de dagen daarna. Hoewel de Nederlandse vliegers met hun Brewster Buffalo jagers probeerden een verdediging op te zetten, werd de situatie geleidelijk kritiek en gingen meer en meer vliegtuigen verloren. Een van die toestellen betrof een KNILM Douglas DC-3 (PK-AFW), die gedu rende de start van het West veld werd getroffen en in de jungle neerstortte. Uiteindelijk verlieten de overgebleven Nederlandse vliegtuigen de basis op 29 januari 1942 en trok de ML zich terug naar Java. De vliegbasisstaf bleef ach ter en ontving op 8 maart 1942 orders van het hoofdkwartier van het KNIL op Java tot overgave, hoewel wapens, materieel en vliegveld niet vernield mochten worden. De Japanse troepen kwamen pas op 19 maart 1942 in Samarinda II aan en het mees te ML-personeel gaf zich toen over en werd krijgsge vangene. De lokatie van Bandar Melalan (Bron: Pieter Sinnema) Groepjes militairen van de KNIL troepen die de basisbeveiliging hadden verzorgd, zetten echter de strijd voort in de jungle. Uiteindelijk werden de meeste van hen gevangen genomen en geëxecuteerd door de Japannners. Een van deze groepjes hield het tot april 1943 in de jungle uit, waar ze bij een stam van vriendelijke Dayaks verbleven. De laatste twee van deze militairen werden door een andere Dayak stam, aangetrokken door een Japanse prijs op hun hoofd, gevangen genomen en aan de Japanners overgeleverd. Toen dit gebeurde, bestond het Japanse garnizoen te Samarinda II slechts uit 25 man.7 De taak van dit kleine garnizoen was het onderhou den van de basis in a minimale gebruikstaat, iets dat waarschijnlijk het opruimen van bomen en tak ken van de startbaan inhield. De afgelegen locatie van de basis bracht een onoverkomelijk bevoorra dingsprobleem en, vanuit een strategisch perspec tief, lag de basis te ver van Java om een effectieve rol te kunnen spelen. In plaats van op Samarinda II, concentreerden de Japanners hun inspanningen op Manggar, het burger vliegveld van Balikpapan. ter wijl ze ook het vliegveld Seppingang te Balikpapan aanlegden. Dit laatste vliegveld werd hun voor naamste basis. TNI-AU gebouw in Sendawar (Bron: Pieter Sinnema) m -w I

Spinner | 2007 | | pagina 13