Het voormalige ziekenhuis heet nog steeds Samarinda II (Bron: Pieter Sinnema) De relatieve rust in Samarinda II werd verstoord in het begin van 1945 toen in het kader van de voorbe reiding van de geallieerde landingen op Tarakan, op 1 mei 1945, en te Balikpapan, op 1 juli 1945, de Royal Australian Air Force (RAAF) en de 13th en 5lh Air Forces van de United States Army Air Force (USAAF) een intensief bombardement van de Japanse verdedigingswerken op Borneo begonnen. Gedurende het hoogtepunt van deze acties waren 40 squadrons ingezet, waarvan 25 squadrons zware bommenwerpers. Samarinda II was een van de doe len van deze acties. Een uitgebreid onderzoek naar details van de bom bardementen op Samarinda II is buiten het bereik van de auteur maar research via het internet zowel als correspondentie met experts geven enig inzicht in deze acties. Zo bombardeerden bijvoorbeeld B-24 Liberators van de USAAF vanuit de Filippijnen Samarinda II op 6 mei 1945.8 Bombardementen door B-24 Liberators vonden ook plaats op 21 mei 1945.9 Liberators van 12, 21 en 24 Squadron van de RAAF zouden eveneens bij deze acties betrokken zijn geweest.10 Er zijn geen aanwijzingen dat de basis na de oorlog nog door Nederlandse strijdkrachten (de ML-KNIL) is gebruikt. Borneo (Kalimantan) en Oost Indonesië waren onder het beheer van Australië en pas in april 1946 werd het vliegveld Seppingan van Balikpapan door de RAAF aan 18 Squadron van de ML-KNIL overgedragen. Niet lang daarna vertrok dit squadron naar Tjililitan op Java. De ML gebruikte Seppingan daarna nog maar sporadisch. De organi satie van de ML-KNIL had een Regionaal Commando Grote Oost en Borneo maar dit had zijn hoofdkwar tier te Makassar (Celebes) en er zijn geen aanwijzin gen dat het Commando enige verantwoordelijkheid droeg voor Samarinda II.11 Dit gebrek aan belangstelling voor Samarinda II is te begrijpen. De vliegbasis had niet meer het strate gische voordeel van locatie dat het voor de oorlog had. Bovendien vonden de meeste militaire lucht vaart acties in 1945-1950 plaats op Java en Sumatra. Van de Indonesische kant zijn er ook geen aanwij zingen betreffende het gebruik van de vliegbasis te vinden in bijvoorbeeld publicaties van het Indonesische leger. Niettemin vestigde de 12

Spinner | 2007 | | pagina 14