Indonesische luchtmacht (TNI-AU) zich er na enige tijd. In hoeverre deze vestiging een relatie heeft met het feit dat de eerste commandant van de Indonesische luchtmacht. Raden Surjadi Suryadarma, sommige van zijn oorlogsmissies van uit Samarinda II heeft gevlogen als le luitenant waarnemer van de ML-KNIL, kan alleen maar specu latie zijn. Gegevens over het gebruik van Samarinda II waren echter niet te vinden, totdat de auteur in 2006 een Indonesische website vond die een 'Bandara vlieg veld) Melalan' bij Sendawar met 'Samarinda II' ver bond.12 Nader onderzoek gaf aan dat Sendawar de hoofd plaats is van een nieuw Kabupaten (een gewestelijk bestuursgebied) genaamd Kutai Barat (Kutai West). De plaats Sendawar was als hoofdplaats verkozen boven Melak of Barong Tongkok in dit Kabupaten. Tussen Melak en Barong Tongkok bestaat sinds lang een rivaliteit. Daarom is gekozen voor Sendawar, mede ook vanwege het historische belang. De Sultan van Tenggarong mocht ooit niet verder de Mahakam rivier opvaren dan tot Sentawar (nu Sendawar), gelegen tussen Barong Tongkok en Melak. Volgens een legende kwam de eerste Dayak koning uit de hemel naar Sendawar, waar hij zijn echtgenote vond die uit een bamboe boom was gegroeid. Het echtpaar had vijf kinderen die de vijf belangrijkste Dayak groepen in de omgeving vestig den: Benuaq, Kutai, Bahau, Tonyoi en Modang. Rond Sendawar zijn nu verschillende kolenmijnpro jecten. De leden van een missiecongregatie n.l. die van de Heilige Familie (Katholiek), die een thuisbasis in Grave en Goirle (nu Teteringen) in Nederland heb ben, zijn in deze omgeving aanwezig en hebben in 2007 het feit gevierd dat 100 jaar geleden de Katholieke Kerk in deze omgeving met zijn werk is begonnen.13 Uiteindelijk heeft e-mail contact tussen de auteur en een van de paters van de missie de vermoede ver binding tussen Samarinda II en Bandara Melanan bevestigd.14 Tegenwoordig is het voormalige Samarinda II vlieg veld, als Bandara Melalan, het burger vliegveld van Sendawar. Het vliegveld valt echter onder het beheer van de Indonesische leger luchtmacht (TNI- AURI). Het wordt onder andere gebruikt door PT Bintang Sendawar, een joint venture van de over heid van West Kutai en PT Aviastar Mandiri, voor een luchtverbinding tussen verschillende locaties in West Kutai en met Balikpapan. Het West vliegveld, bij Asa, leeft deze dagen voort als een toekomstig voetbalstadion. Tussen militaire luchtvaart historici doen geruch ten de ronde dat er nog verscheidene wrakken van oorlogsvliegtuigen in de jungle rond het vliegveld zijn te vinden. Maar helaas zijn er, voor zover bekend, geen wrakken meer in de omgeving van Sendawar. Wrakken die er gedurende en na de oor log waren, zijn al lang geleden door de plaatselijke bewoners 're-cycled'. Noten: 1. Boer, P.C., De Luchtstrijd Rond Borneo, Houten, 1987. p. 91-115 2. Küpfer, C.C., Onze Vliegers In Indië, Haarlem, 1946. p.136 3. Terrain Study 109, SE Borneo, 15 January 1945, by the Allied Geographical Section. South West Pacific Area, pp. 63, 64. 4. Boer, P.C., De Luchtstrijd Rond Borneo, Houten, 1987, p. 13 5. Boer, P.C.. De Luchtstrijd Rond Borneo, Houten, 1987, p. 28 6. Boer, P.C., De Luchtstrijd Rond Borneo, Houten, 1987, p.147 7. E-mail van Kiemen Luschar, 26 juni 2007 8. http://accident-report.com/PUBS/chrono45c.html 9. http://paul.rutgers.edu/~mcgrew/wwii/usaf/html/ May.45.html 10. Wynnum Graham, post op http://fl6.parsimony.net/forum27947/messa- ges/9892.htm, 20 juni 2007 11. Ward, O.C., De Militaire Luchtvaart van het KNIL. 1945-1950, Houten 1988, p.74 12. http://www.bpid.kaltim.go.id/detail/ index.php?pid=90 13. E-mail van Pieter Sinnema. 22 juli 2007 14. E-mail van Pieter Sinnema. 12 juni 2007 13

Spinner | 2007 | | pagina 15