Door het ^Clllid deel 2 Lutgard Mutsaers Muzikale impact van Camp New Amsterdam op Soesterberg en omgeving 1954-1994 Hi there! De kennismaking van CNA-ers met Nederlanders op en rond Soesterberg gebeurde via het werk en de sociale contacten die eruit voortkwamen. De Amerikanen wonnen onmiddellijk veel sympathie. In het café gaven ze rondjes aan Nederlandse colle ga's en vrienden die nu eenmaal met hetzelfde werk aanzienlijk minder verdienden. Ze namen van de basis feestartikelen zoals whiskey, coca-cola, chips en Amerikaanse sigaretten mee naar hun nieuwe kennissen en hun gezinnen. Ze kochten sie raden en snoep voor hun lokale sweethearts. Of ze namen als verjaardagscadeautje een kind van een collega of kennis mee naar de basis om een echte hamburger te eten. De knip- en scheersalon en de wasserette op de basis waren in Nederlandse handen: ideale plekken om intercultureel te communiceren. Soesterberg was nieuwsgierig en die nieuwsgierig heid werd grif bevredigd. De Amerikanen hadden geen andere geheimen dan hun militaire beroepsge heimen en ze praatten graag met iedereen die ook graag met hen wilde praten. Eens per jaar, op 4 juli, hielden ze Open Dag, met echt Amerikaanse barbe cues en wedstrijden in typisch Amerikaanse sporten zoals baseball, American football en basketball. Een van de belangrijkste factoren voor het leggen van contacten was de woonsituatie. Slechts enkelen waren gehuisvest op de basis zelf of op het Wallaardt Sacre Kamp aan de Hobbemalaan in Huis ter Heide/Bosch en Duin. Verreweg de meeste CNA- ers woonden buiten de basis, tussen de burgers in Soesterberg en de naburige gemeenten. Ze woonden in huurhuizen, bij gezinnen op kamers, in pensions of hotels. Pas vanaf 1978 werden in Soesterberg wij ken gebouwd voor Amerikaanse gezinnen: de clus ters Apollo. Gemini en Mercury. Een andere zeer belangrijke factor voor intercultu rele contacten was het uitgaansleven van de CNA- ers, dat voor Nederlandse begrippen een grote actieradius had. Café-restaurant Spitfire aan de Amersfoortseweg ter hoogte van Huis ter Heide werd de stamkroeg van de Wolfhounds. In Soesterberg zelfwaren Het Wapen van Soesterberg en De Gouden Leeuw, in dezelfde straat als 't Zwaantje, handig dichtbij. Als er serieus in de auto gestapt werd, ging het richting Utrecht. Amersfoort en Amsterdam, dat natuurlijk de kroon spande. De hoofdstad trok in de weekends ook veel Amerikaanse militairen uit Duitsland in hun glim- 14 t

Spinner | 2007 | | pagina 16