Elvis Presley piloot van een gevechtsvliegtuig. Onder de piloten van CNA zat dan weer geen beroemde popzanger. Maar geen nood: in 1958-59 waren er ook in Nederland al honderden Elvis-imitatoren actief, begeleid door evenzovele Indobands. De winnaar van een nationale Elvis-imitatiewedstrijd in 1959 mocht als beloning Elvis de hand gaan schudden in Bad Nauheim. Hollandse rockers verfden hun haar zwart, net als de King of Rock 'n' Roll. Nederlandse fans en muzikanten waren al vroeg stijlbewust. Mede dankzij Elvis' fysieke aanwezigheid was de gemiddelde popmuzikale deskundigheid op West Europees grondgebied met sprongen gestegen. Onmiddellijk na terugkeer vertrok Elvis naar Hollywood om de film G.I. Blues te schieten. Dankzij die film brak Elvis hier definitief door. In 1962 ging hij samenwonen met een meisje dat hij in Duitsland had ontmoet en in 1967 trouwden ze. Be my baby Verreweg de meeste huwelijken die eind jaren vijf tig, begin jaren zestig gesloten werden door CNA- medewerkers waren verbintenissen met Nederlandse meisjes. Een Amerikaan in de familie krijgen was een gebeurtenis van betekenis, een sta tusverhoging van jewelste. Amerikanen hadden meer geld, meer spullen, de beste muziek, de groot ste auto's en glimmendste motoren. Ze imiteerden Marlon Brando en James Dean, de grote filmsterren van de jaren vijftig, in hun houding en manier van praten. Ze droegen naar hun voorbeeld witte T- shirts met korte mouwen, als bovenkleding. Dat alles miste zijn uitstraling niet. De Utrechtse cineast Jos Stelling maakte in 1980 de film De Pretenders over het eerste weekend in augus tus 1962, toen bekend werd dat Marilyn Monroe was overleden. Stelling situeerde het verhaal in een cafetaria in de Utrechtse volksbuurt Oudwijk waar hij zelf was opgegroeid. Daar stond de jukebox, waar de jongeren van de wijk aan vastgekleefd zaten, en daar werd uitbaatster Greet verliefd op een Amerikaan van Soesterberg. Zijn glimmende Cadillac met de autoradio afgestemd op AFN, was het symbool van alles wat opwindend was aan het leven.23 Heel interessant voor jongeren die dicht bij het vuur wilden zitten, was babysitten voor CNA-gezin- nen. Dat deden tussen 1957 en 1959 ook Ruud en Riem de Wolff, die als The Blue Diamonds in 1959 doorbraken met 'Ramona'. Ze kwamen uit een Indisch gezin en woonden in Driebergen. Het ouderlijk huis stond altijd open voor hun vriendjes en vriendinnetjes, en op een gegeven moment kwa men daar ook Amerikaanse kinderen bij van CNA- families die in de buurt woonden. Tijdens een baby sit zagen de broers De Wolff in 1958 voor het eerst de Everly Brothers op tv. The Blue Diamonds zou den de bekendste Nederlandse vertolkers worden van de hits van de Everly Brothers; vaak nog voor dat de nieuwste hit van de Everly Brothers hier te koop was, lag er al een versie van The Blue Diamonds in de winkel. In de Amerikaanse show- bizzbladen Billboard en Variety lazen ze dingen die hier nog niet bekend waren en zagen ze foto's van artiesten op het podium en in hun vrije tijd, hoe ze gekleed waren, hoe ze hun sigaret vasthielden. Elvis Presley in GI-Blues 17

Spinner | 2007 | | pagina 19