O Vanaf 1956 tot de doorbraak van de Beatles in 1964 was de Amerikaanse muziek zelfs de enige die jon geren echt mateloos interesseerde. Dat had ook voor de Beatles gegolden, want die hadden tussen 1957 en 1963 bijna uitsluitend Amerikaans rock-'n'- roll repertoire nagespeeld in eigen land en in Duitsland, waar zich ook Amerikaanse militairen onder hun publiek bevonden. Die wilden altijd show zien en dansen. Gedanst werd er als bezetenen op de nieuwe rage de twist. Deze rage heeft het 'los dansen' op popmu ziek ingevoerd. De twist was ook een beetje van ons, omdat de zanger die deze dans aan het grote publiek had verkocht, de Afro-Amerikaan Chubby Checker, verkering had met de Nederlandse Miss World 1962 Rina Lodders. Chubby Checker kwam dicht in de buurt van Elvis in termen van muzikaal succes en mediabekendheid. De Nederlandse rock- 'n'-rollbands die het amateurstadium voorbij waren, kozen voor twistmuziek, want je kon er veel optredens mee krijgen, zelfs in dansscholen. Ook de Beatles hebben die fase doorgemaakt, maar zij maakten er op een gegeven moment ook korte met ten mee. Zodra zij het populaire Amerikaanse repertoire loslieten en eigen nummers gingen spe len, werden ze toonaangevend in de popmuziek. Hun sound zorgde voor een revolutie in de popmu ziek. In de in 1964 opgerichte CNA-weekkrant The Interceptor werd de muzikale aardverschuiving ook geconstateerd. Het leek erop dat Amerika een stapje terug zou moeten doen. The Buffoons uit Twente waren in 1966 voortgeko men uit de rock-'n'-roll- en twistband The White Rockets. Al snel behoorden The Buffoons tot de top groepen van Nederland. Ze waren beroemd vanwe ge hun meerstemmige samenzang en zongen naast eigen nummers ook veel Beach Boys nummers waarin close harmony een belangrijke rol speelt. Dat trok de aandacht van CNA. Toen de Buffoons op Soesterberg kwamen spelen, bleek dat ze bepaalde tekstpassages van de Beach Boys op gehoor nazon gen en daarom soms niet helemaal begrepen waar het liedje over ging. 'Well, she got her daddy's car and she cruised to the hamburger stand now seems she forgot all about the library like she told her old man now and with the radio blasting she goes cruising just as fast as she can now and she'll have fun fun fun till her daddy takes the T-Bird away', zongen de Beach Boys in vrijwel één adem. De jongens van CNA schreven het woord voor woord uit voor de Buffoons. Zongen de Beach Boys over allerlei surfparadijsjes met obscure namen langs de kust van Californië, dan wist op CNA meestal wel iemand welke hot spots daar precies bezongen werden. Ook de Cats uit Volendam, die in 1965 lokaal de aandacht op zich hadden gevestigd met het num mer 'Jukebox', waren keien in het meerstemmig samenzingen - een kwaliteit die vooral Amerikanen in die tijd zeer waardeerden in popmuziek - en daarom ook zeer welkom op het podium van de NCO op CNA. Toen de Cats in Volendam een eigen opnamestudio inrichtten, waren op hun beurt muzikanten die op CNA zaten daar graag geziene gasten. Haren en snaren Eindjaren zestig, toen Amerika weer mee-voorop liep in de popmuziekwereld, ontstond op CNA een verhoging van de eigen muzikale activiteiten. Popmuziek had inmiddels in Europa een welhaast respectabel imago gekregen. Er kwam letterlijk en figuurlijk meer ruimte voor deze vorm van jonge rencultuur. De lokale bands gingen steeds beter klinken en het na te spelen repertoire was overal goed verkrijgbaar, evenals muziekinstrumenten en geluidsapparatuur. Op CNA waren die spullen een stuk goedkoper in de aanschaf. Reden te meer om daar contacten te hebben. Jim Nissen was van 1967 tot 1970 op CNA gelegerd. Hij was fan van de nieuwste Britse en Amerikaanse popmuziek én van de Buffoons en de Cats, die hij van de radio en van CNA kende. Hij wierp zich op als manager van de CNA-rockband The New Cascades. Ze speelden actueel Brits en Amerikaans songrepertoire, in die tijd voornamelijk psychedeli sche rock en Rolling Stones nummers. Nissen liet promotiemateriaal drukken op briefkaarten en pos ters en nam contact op met muziekhandel Staffhorst in Utrecht, waar de lokale popmuzikan ten kind aan huis waren. Via via regelde hij optre dens in Amsterdam, Utrecht, Amersfoort en kleine re plaatsen, soms wel twee keer per weekend. Meestal hielden ze er ook nog wat aan over, samen rond de honderd dollar per keer. Door de week mochten ze van hun werkgever niet optreden. Een van de hipste plekken voor een popgroep was indertijd Circus Boltini in Soesterberg, waar alle bands van naam en faam speelden, en zowaar ook The New Cascades 'from the U.S.A'. Dat laatste had den ze eraan toegevoegd om zich te onderscheiden van de Nederlandse popgroepen. Het was een infor- 19

Spinner | 2007 | | pagina 21