De Blue Diamonds onder vrienden en bekenden. Jim Nissen vertelde dat hij vaak platen en cassettes uitwisselde met zijn Nederlandse vrienden en vriendinnen. Muziek was volgens hem heel belangrijk, niet alleen uit pure muzikale interesse; als sfeermaker bij feestjes en om op te dansen is muziek onmisbaar.28 Dat soort ontspanning is misschien wel des te belangrijker voor militairen op een buitenlandse missie. In 1970 werkten er al duizend Amerikanen op CNA, meest jonge mannen en een enkele vrouw. Dat aan tal zou vanwege de taakuitbreiding die in 1969 in was gegaan, binnen een paar jaar stijgen naar vier duizend. De kans dat uit eigen gelederen meerdere goede bands samengesteld konden worden, werd daardoor veel groter. Ook was het aantal zwarte Amerikanen op CNA aanmerkelijk toegenomen. matieve mededeling met een niet te onderschatten effect. Ze hadden geen platen en waren dus niet op de radio te horen, maar dankzij de promotie van Nissen kwamen ze er bij Boltini toch tussen. 'From the U.S.A.' was overigens in die tijd van de ver scherpte Vietnam-protesten en andere tegenculture- le stromingen, niet overal een mooie binnenkomer. Nissen, in zijn hart een echte hippie, herinnert zich, dat hij de Nederlandse kapper op de basis wat extra betaalde om zijn haar niet al te kort te knip pen, want hij wilde er juist in die jaren niet al te veel als een Amerikaan uitzien. Daar kreeg hij trou wens wel last mee: (te) lang haar was niet toege staan op CNA.26 Te lang haar bestond niet voor de bezoekers van café De Tregter aan de Oudegracht, hangout van de Utrechtse hippies, waar in de week ends ook vaak Amerikanen kwamen. CNA intensi veerde in die tijd de contacten met de lokale bevol king om meer begrip te kweken voor de Amerikaanse aanwezigheid. Dat leek toen meer nodig dan ooit. Alle voormalige CNA-ers die in 2002 via internet zijn gevonden en vervolgens via e-mail benaderd, zijn trouwens onverdeeld enthousiast over hun verblijf op Soesterberg. Ze typeren de alge hele relatie tussen Amerikanen en Nederlanders als 'absolutely great' of met woorden van gelijke strek king.27 Inmiddels was er op CNA voor kinderen van CNA- ers een teen club, waar lokale jongeren als intro ducés bij konden. Ook was er een audio club gestart via welke CNA-ers muziekinstrumenten en -appara tuur konden aanschaffen. Ze konden er ook muziek kopiëren op cassettebandjes, een nouveauté, en ide aal om een eigen keuze aan muziek te verspreiden Hoog niveau Begin jaren zeventig deed een Surinaamse soulband uit Amersfoort, met drie zwarte zangers van CNA en een blanke trompettist/saxofonist van CNA van zich spreken. De naam van de groep, Liberation of Man, was bedacht op CNA. Gitarist Dave McDonald herinnert zich dat de Amerikanen de juiste sfeer wisten te creëren en 'omdat er goede zangers waren, had de begeleiding het wat dat betreft een stukje makkelijker. Dat was in feite een perfecte combinatie'. Hij merkte aan allerlei dingen dat de band serieuzer werd genomen dan 'willekeurige Antilliaanse, Surinaamse of Nederlandse muzikan ten die in dezelfde stijl muziek maakten, want geen Nederlander kon zomaar zeggen "Ik weet waar ik het over heb". Dus het gaf ook iets meer stan ding, iets meer status aan het gebeuren, want het waren Amerikanen die zongen.'29 Niet alleen was het 'hun muziek', ze hadden als zwarte Amerikanen ook minder problemen dan de zwarte nieuwe Nederlanders, die in het uitgaansle ven vaak werden gediscrimineerd. Zelfs op een gegeven moment op zo grote schaal, dat de in 1978 naar Engels voorbeeld hier opgerichte organisatie Rock Against Racism het probleem aan de kaak stel de.30 Daarbij onderzocht zij ook een aantal Utrechtse discotheken. Club Cartouch, open gegaan in 1972, was een favoriete uitgaansplek voor CNA- ers, ongeacht hun huidskleur. Cartouch heeft in het Utrechtse veel betekend voor de acceptatie en promotie van de 'echte* zwarte dansmuziek; de club engageerde ook regelmatig bands uit binnen- en buitenland, waaronder Liberation of Man. Zwarte Amerikanen van CNA hadden de beste 20

Spinner | 2007 | | pagina 22