Sam Cooke nummers schrijven en live spelen. Een sterk punt van de CNA-ers was dat ze de teksten in hun eigen taal schreven en zongen. De eerste single 'Bumpin' in the street' (1975) namen ze in eigen beheer op. De B-kant daarvan, 'Pretty dark woman' was een doorslaand succes bij het Surinaamse publiek dat in die tijd sterk in aantal aan het toenemen was. In Utrecht trad Liberation of Man op in soulclubs in wijkgebouwen en werfkelders. Een echt poppodium ontbrak nog. In het NV-Huis op de Oudegracht, het latere Tivoli, hield de Surinaamse Welzijns Stichting Utrecht SWSU kantoor. Daar trad de groep op in de Tuinzaal, waar ook bekende Nederlandse rockbands, zoals Herman Brood and his Wild Romance, stonden. Liberation of Man raak te bekend in kringen van de Nederlandse muziek- en media-industrie. Doorslaggevend was hun con tact met Van Dijks Botenloods in Loosdrecht, mid den in het toeristische watersportgebied, waar veel optredens van soulbands en talentenjachten plaats vonden. Daar draaide Ferry Maat, de discjockey die vanaf 1972 de zwarte Amerikaanse muziek gepas sioneerd promootte in zijn wekelijkse Soul Show op de radio.31 In 1976 dook de commerciële platenwereld op Liberation of Man: disco was de nieuwe rage uit Amerika en hier was een band die swingde als geen andere in Nederland en voor de helft bestond uit Amerikanen. Kassa! De singles 'Love's under con trol' en 'You're my number one', geschreven door een Nederlands productieteam, werden Top-40 hits. Liberation of Man werd daardoor nationaal en papieren als het ging om meisjes versieren. Surinamers en Antillianen hadden wat dat betreft het nakijken. In het begin speelde Liberation of Man louter num mers van zwarte Amerikaanse soul- en funkgroepen na. In de BX zochten de CNA-ers van de band de nieuwste platen in die genres uit. meestal voordat die in Nederland in de gewone platenzaken ver krijgbaar waren. Ze hadden dus een grote invloed op de muzikale identiteit van de band. Het eerste optreden buiten CNA deed Liberation of Man in 1973 in het nieuwe Utrechtse Theater Kikker, toen nog gevestigd aan het Janskerkhof achter de studen tendiscotheek Woolloomoolloo. De zwarte soul/funkgroep 'van eigen bodem' was zo'n nieuw fenomeen, dat de roem haar vooruitsnelde. Zoals elke zichzelf respecterende band wilde ook Liberation of Man op een gegeven moment eigen Square dance 21

Spinner | 2007 | | pagina 23