internationaal bekend, en kreeg optredens tot in het Oostblok toe. De band deed ook korte tournees naar Amerikaanse bases in het buitenland en trad in België op voor AFN-SHAPE.32 De bandleden waren echter niet happy met hun gladde imago als discoband. De CNA-ers hadden vanaf het begin moeite met de producties die waren afgestemd op de zogenaamde doorsnee Nederlandse muziek smaak. Ook de andere bandleden zagen er geen heil in. juist omdat ze muzikaal zo verwend waren geraakt. In 1979 hief de groep zichzelf op. In zijn tijd had Liberation of Man maar één serieu ze concurrent: American Gypsy (1974-1984). Deze groep, afkomstig uit Los Angeles en niet beroepsma tig gelieerd aan een Amerikaanse basis in Europa, bestond ook grotendeels uit zwarte Amerikanen. De band speelde voornamelijk op Amerikaanse bases in Duitsland. Hun uitvalsplek was Zuid-Limburg, waar in Brunssum ook een Amerikaanse basis gevestigd was. Ze hadden ook twee hits en door kruisten in Nederland hetzelfde circuit als Liberation of Man. In 1981 kwamen de zwarte Amerikanen Forrest Thomas, trompettist en zanger, en de basgitarist C.C. Calhoun aan in Utrecht. De momenteel in Chubby Checker Sneek woonachtige Thomas herinnert zich: 'Ik had verhalen gehoord over Europa, en de invloed van Amerikaanse muziek in Europa. Ik dacht je bent jong, je hebt de mogelijkheid: gewoon doen!'33 Nederland was volgens hem de ideale voedingsbo dem voor de funkmuziek van Future, zoals de band van Thomas en Calhoun heette. Ons land was net zo ontvankelijk voor Amerikaanse dansmuziek als Engeland, alleen, je kwam in Engeland als buiten landse muzikant niet gemakkelijk aan een vergun ning, laat staan een platencontract. En daar was het Future wel om te doen, dus kozen ze voor Nederland. Enkele muzikanten van het voormalige Liberation of Man kwamen in contact met de twee nieuw-gearriveerde Amerikanen en voegden zich bij Future. Hun tijdelijke uitvalsbasis was de Vrije Vloer, een gekraakte ruimte onder de parkeergarage aan het Utrechtse Paardenveld, eldorado voor ken ners en liefhebbers van zwarte muziek. Dat nieuws bereikte natuurlijk ook CNA. Future had een grote invloed op een snel groeiend aantal funkmuzikanten uit Utrecht en omgeving. De Novo Band uit Zeist kwam commercieel het verst met een paar dikke hits, terwijl Powerlight uit Utrecht in 1986 derde werd bij de Grote Prijs van Nederland. De beroemdste exponent van de impuls die voor een belangrijk deel dankzij CNA is gegeven aan de zwarte muziek in de provincie Utrecht, is de Urban Dance Squad. Deze groep, bestaande uit vijf muzikanten uit verschillende culturele windstre ken, werd eind jaren tachtig internationaal toon aangevend in de ontwikkeling van het genre crossover, een heftig klinkende combinatie van zwarte (rap) en witte (rock) stijlen. Een andere belangrijke, maar veel minder naar bui ten toe geprofileerde muzikale invloed van CNA was black gospel. Deze klonk alleen in de kerk en was geen commercieel geproduceerde muziek of radio- muziek. Daar moest je dus lijfelijk bij aanwezig zijn wilde je het beluisteren en, wat bij black gospel vol komen normaal is ook al ben je geen muzikale held, zelf meezingen. Daar hoor je ritmisch met je hele lichaam bij te bewegen en op de tweede en vierde tel van de vierkwartsmaat te klappen. Vooral dat laatste is voor Nederlanders met weinig erva ring met Amerikaanse muziek geen sinecure, want traditioneel heerst hier de sterke neiging dat te doen op de eerste en de derde tel. wat je nog altijd ziet gebeuren bij het publiek van volkse vaderland se artiesten. Bij black gospel moet je je niet generen om tussen de gezongen regels door hardop enthou- 22

Spinner | 2007 | | pagina 24