siaste kreten te slaken. Het is een geweldige uitlaat klep van energie in combinatie met devotie, een totale en lichamelijke manier van religieuze bele ving die in Nederland tot dat moment eenvoudig weg niet voorkwam. Edith Casteleijn uit Soest raakte via kennissen van CNA verslingerd aan black gospel. Ze bestudeerde en beoefende de stijl persoonlijk onder deskundige leiding. Na het vertrek van het 32sle in 1994 richtte zij niet minder dan vier black gospel koren op. die diverse CD's hebben gemaakt als Dutch Combined Mass Choir DCMC. De black gospel stijl wordt door DCMC. dat bestaat uit 'oude' en 'nieuwe' Nederlanders uit alle windstreken, op hoog niveau beoefend.34 The Wagon Wheels Het was de countrymuziek die vanuit CNA de groot ste uitstraling had naar de rest van Nederland. Het tijdschrift Country Gazette, opgericht in 1973, werd in de persoon van reizend verslaggever Hans van Dam een trouw bezoeker van de basis, vooral als er Amerikaanse artiesten waren ingevlogen. Dan ging Van Dam altijd met ze op de foto en die foto stond dan altijd in het blad. Voor abonnees van Country Gazette maar ook voor die van het meer recht in de leer zijnde Strictly Country (opgericht in 1971 en genoemd naar het radioprogramma van de NCRV dat vanaf 1965 wekelijks werd uitgezonden) waar van de redactie in Zeist zat. was Camp New Amsterdam een begrip. Dat kwam vooral door countryband The Wagon Wheels. The Wagon Wheels bestond voor het merendeel uit CNA-ers. Het burger-countrypubliek kwam waarschijnlijk voor het eerst met ze in aanraking op 13 augustus 1972 tijdens het C&W/Folk Festival van het Sociaal Cultureel Centrum 'De Leest' te Waalwijk. Op dat moment bestond de groep in andere samenstelling al een jaar of drie. De tot Amerikaan genaturaliseerde Jerry Teeuwen was geboren in Soerabaja, naar Leiderdorp. Nederland gekomen in 1954 en in 1959 naar San Diego, Californië verhuisd. Hij kwam in juni 1972 als 25-jarige als administratieve kracht naar CNA en woonde in Soest. Deze gitarist van The Wagon Wheels tussen 1972 en 1978 vatte dertig jaar later het doel van de groep samen: 'Zelfgekweekt Amerikaans entertainment verzorgen voor de Amerikaanse strijdkrachten op CNA, in Duitsland en in België'.35 The Wagon Wheels vulden met hun repertoire een leemte, aldus Teeuwen. Hij doelt op de nieuwste nummers van de country-artiesten Merle Haggard. Waylon Jennings, Freddie Fender en Ronnie Milsap. Pop/rockgroep The Eagles werd mede dankzij The Wagon Wheels een vertrouwde naam en later ongekend populair in Nederland. Ongeveer tien keer per jaar traden The Wagon Wheels daarnaast voor burgerpubliek op, zoals op studentenfeesten in Utrecht, maar ook openbare optredens zoals in de IJsselhal in Zwolle, de Pasar Malam in Den Haag en het pretpark Bobbejaanland in België, waar cowboys het thema zijn. In een tele visieprogramma over CNA waren ze een paar minu ten in beeld, voor Nederlandse begrippen een ware mediadoorbraak. The Wagon Wheels begonnen in die tijd te merken dat er een heuse countryscene aan het ontstaan was in Nederland en dat die fana tieker was dan zij zelf gewend waren.36 De groep van CNA stond garant voor een relaxte sfeer, ze maakten grapjes en spoorden het publiek aan tot dansen. Soms kwamen Nederlanders het podium op om te vragen welke nummer ze speelden, en van welke artiesten.37 Regelmatig speelden ze verzoek nummers, iets waar Nederlandse bands zich vaak een beetje voor schamen. Teeuwen: 'Iedereen ging uit zijn dak! We speelden wat ze wilden horen: authentieke Amerikaanse muziek.'38 Muzikaal gingen de Nederlandse countrygroepen in die tijd met sprongen vooruit. Niet alleen ging het uitstekend met de countrybands uit de buurt van Soesterberg, zoals The Sommerset uit Zeist en de Continental Uptight Band en Tenderfoot uit de stad Utrecht, maar ook elders in het land.39 The Tumbleweeds uit Waalwijk scoorden in 1975 een internationale hit met 'Somewhere between' van Merle Haggard. Pussycat uit Zuid-Limburg deed dat in hetzelfde jaar op nog grotere schaal met het ori ginele nummer 'Mississippi'. Tegenwoordig houdt de Utrechtse groep The Yearlings de countryvlag hoog. Ook de countrydanswereld kreeg een sterke impuls. In 1972 werd de Nederlandse Square Round Dance Vereniging NSRDV opgericht. Deze organi seerde lessen en workshops en promootte het countrydancen in het maandblad Keep Smiling. In 2005 zijn er ongeveer 25 square-dancegroepen actief, waaronder ook nog steeds de eerste, de Holland Windmillers. Het aantal linedance-groepen is vele malen groter. Nederlandse groepen slepen regelmatig prijzen in de wacht op internationale concoursen. 23

Spinner | 2007 | | pagina 25