Voor altijd samen In 1976 richten CNA-ers de Friendship Alliance Foundation op. De contacten tussen de Amerikanen en de lokale bevolking waren nog altijd uitstekend, ondanks de aanhoudende geluidsoverlast op onbe wolkte dagen.40 In 1984 kreeg CNA een sterkere zendmast, ook voor televisieontvangst, zodat bin nen een straal van twintig kilometer van 's middags vier tot 's avonds half twaalf Amerikaanse tv-pro- gramma's konden worden bekeken. In 1986 kreeg CNA eindelijk een eigen AFN radiostation en dee jays: Eagle FM. Een primeur voor Nederland op een ander gebied was de McDrive van McDonalds die in 1987 op de hoek van de N 237 en de N 238 werd neergezet, op een steenworp afstand van de Wolfhounds-stamkroeg Spitfire. Niets wees erop dat het verblijf niet permanent zou zijn. Twee jaar later kwam er toch nog onverwacht een eind aan de Koude Oorlog. CNA werd vervolgens in fasen ontmanteld. Ook de omgeving leek te reage ren op het vertrek, 't Zwaantje werd in 1992 onder de naam The Oriental Swan een Chinees restaurant. De Utrechtse discotheek Cartouch ging in 1993 in Amsterdam verder onder de naam Escape. In janu ari 1994 vertrokken de laatste Amerikanen en ze namen ook hun eigen radio- en tv-station mee. Nederland was in die tijd al zo veramerikaniseerd op muziekgebied, vooral door het in 1981 gelan ceerde Amerikaanse videoclipstation MTV en de opkomst van de commerciële omroepen, dat dat geen wezenlijk verschil meer maakte. We'll meet again Van 29 april tot 5 mei 2004 hielden ongeveer hon derd voormalige CNA-ers een reünie op Soesterberg.41 Ze kregen een rondleiding op de basis, waar vrijwel geen restanten van de Amerikaanse infrastructuur meer zijn. Ook ging het langs de buitenexpositie op het Militaire Luchtvaart Museum waar diverse Amerikaanse toe stellen staan, bewaakt door de Wolfhound-mascotte. Het monument ter markering van veertig jaar CNA op Soesterberg werd voor de eerste keer bezocht. Het bestaat uit een abstract zilverkleurig metalen kunstwerk van Piet Siegers uit 1996 dat prominent langs de A28 ter hoogte van Zeist staat. De Amerikaanse gasten eindigden hun trip met een bezoek aan slijterij Rob Brouwer in Soesterberg die exclusief 'Slokje Soesterberg' jonge jenever verkoopt met op het etiket drie Amerikaanse gevechtsvlieg tuigen in stuntformatie, en voor de dames het krui denbittertje 'Soesterberg's Opvliegertje', met op het etiket twee luchtmachthelicopters. Het liedje 'Who let the dogs out' van The Baha Men, met de gimmick van de ritmisch blaffende honden, is tegenwoordig het lijflied van de Wolfhounds. De 32-lijn van het Militaire Luchtvaart Museum 24

Spinner | 2007 | | pagina 26