In 1994 namen de Woljhounds definitief afscheid Deze zijn anno 2005 op de Duitse basis Ramstein, sinds 1973 het Europese hoofdkwartier van United States Air Force Europe USAFE (you safe), gestatio neerd.42 Tot lied van de strijdkrachten heeft 'Hound dog' van Elvis het nooit geschopt, maar de tijden zijn dan ook ingrijpend veranderd en popmuziek is geen monopolie van jongeren meer, laat staan van een maatschappelijke klasse. Tegenwoordig verkoopt de Koninklijke Luchtmacht een 'product' en het heet Airpower. Zoals de pop groep The Spice Girls haar product Girlpower noemde. De taak is verlegd naar ondersteuning van humanitaire hulpverlening. De grenzen van de inmiddels ook door de Koninklijke Luchtmacht deels uitgeklede Vliegbasis Soesterberg worden nog altijd gemarkeerd door ijzeren hekken en om de zoveel meter waarschuwingsborden met 'Verboden Toegang. Gevaarlijk. Bewaking met Honden'. Een afstammeling van Midas zet de boodschap kracht bij. In het wachthuisje bij de slagboom aan de ingang van de basis staat een ghettoblaster. Conclusie Tijdens de Wederopbouw was de kans levensgroot aanwezig dat Nederland zou terugvallen in vooroor logse toestanden van verzuiling, elitair anti Amerikanisme en cultureel revisionisme, in de vorm van blokfluiten en volksdansen. Van de vele facetten van de vooral voor jongeren zo aantrekke lijke culturele uitstraling van CNA naar Soesterberg en omgeving, is het raakpunt 'muziek', met alles wat daarmee samenhangt, een van de belangrijkste, om niet te zeggen het belangrijkste geweest. Veertig jaar is een periode waarin de omgeving zich echt kan instellen op de gasten en vice versa. Als beide partijen daarin geïnteresseerd zijn en er ook nog eens baat bij hebben, loopt het al snel op rolletjes. Vooral de eerste tien jaar vertegenwoordigde CNA iets bijna exotisch, omdat de Amerikaanse muziek nog niet de reguliere media beheerste. Daarna kwam de wisselwerking steeds meer in balans. Tot slot nog iets over de primaire bronnen waarop 'Door het geluid' is gebaseerd. Het CNA-archief werd meegenomen naar de Verenigde Staten, maar dat heeft uiteindelijk weinig verschil gemaakt. Veel informatie over een onderwerp dat sowieso de offi ciële militaire annalen niet haalt, kon nog uit de eerste hand verkregen worden. Internet fungeerde als moderne tamtam om contact te leggen met voormalige CNA-ers. Deze wisten zich relevante din gen te herinneren over het muziekleven op CNA, de door muziek aangejaagde contacten tussen Amerikanen en Nederlanders en het uitgaansleven in Soesterberg en wijde omgeving. Het onderzoek van Natasja Oosten naar het muziekculturele aspect van wat elders zo beeldend 'De inpoldering van Amerika' is genoemd, heeft de Utrechtse cultuurge schiedenis vanuit een unieke aanvliegroute weer een beetje meer ingekleurd.43 25

Spinner | 2007 | | pagina 27