Een Europees Jachtvliegmuseum: maar dan op z'n Frans 'UIT-GEVLOGEN' Tekst en foto's Loe M.M. Baltussen Engeland is bij uitstek een land voor liefhebbers van luchtvaartmusea. Maar in Frankrijk kunnen ze er ook wat van. Neem nou Montélimar, op de grens van de Dröme en de Ardèche. Bij trouwe kermisbezoekers bekend van zijn rijdende nougatpaleizen. Maar heel wat luchtvaartfreaks kijken ervan op dat op het Aerodrome dAncöne, het vliegveld van deze provinciestad, een heus luchtvaartmuseum is gevestigd. Wat heet, het Musée Européen de VAviation de Chasse, het Europees Jachtvliegmuseum. Het museum is op 23 december 1985 uit het niets opgericht. Aanleiding daarvoor was een aftandse Dassault als cadeau van de l'Armée de l'Air, de Franse luchtmacht. Het civiele museum, privaat rechtelijk ondergebracht in een verenigingsvorm, ligt aan de westzijde van het aérodrome. Jaarlijks lopen er zo'n 15.000 bezoekers binnen. Sinds een eerder bezoek in 2002 is er veel veranderd. 'Want een museum dat niet voortdurend bezig is met zijn ontwikkeling', legt Alain Bes met even zoveel woor den uit. 'koerst in minder dan geen tijd aan op slui ting'. Bes is Président van de 'Amicale des Avions Anciens de la Dróme'. voorzitter van de 'vrienden van'. De 'Amicale' is eigenaar van het museum. Bes heeft nauwe contacten met het Musée de l'Air op Le Bourget bij Parijs en noemt het 'de grootvader aller luchtvaartmusea'. Hij bedoelt waarschijnlijk in Frankrijk. De samenwerking bestaat sinds 1998. Met het Musée de l'Aviation de Chasse heeft het Parijse luchtvaartmuseum een pied-a-terre verworven in de zuidoosthoek van de République. Nieuwe hal Maar er is meer veranderd. De 'Amicale' hebben met twee nog vliegende antiquiteiten, een v.m. Duitse Bronco en een Franse Tri-Pacer, de eerste stappen gezet naar een deels vliegend museum. Een innovatieve gedachte. Of het publiek deze vliegtui gen veel zal zien. mag worden betwijfeld. Meestal zijn ze elders in het land voor vliegshows en rond vluchten. Daaruit worden dan weer inkomsten gegenereerd die ten goede komen van de vereniging i.e. het museum. In de afgelopen jaren is de toch wat sjofele ingang van vroeger naast een portacabi- ne, verschoven naar een andere hoek van het muse- Flamants en Fouga's. Ze zijn nog volop te vinden op de Franse velden. Het blijft een opvallende verschijning, deze MD.312 van Marcel Dassault uinterrein. Leerlingen van een lokale bosbouw- school hebben met planten en bomen de toegang professioneel opgeleukt. Maar daarmee is de Duitse T'Bird die fungeert als poortwachter in de kleuren van de Waffenschule-50 van Fürstenfeldbruck, helaas niet meer te fotograferen. Het ticket office is ondergebracht in een nieuwe expositiehal. Daar staat ook een in Frankrijk gebouwde Stampe. Aan het plafond hangt een Wassmer Bijave zweefvlieg tuig. De nieuwe hal biedt verder onderdak aan de nodige kantoorfaciliteiten en een museumwinkel. Daarachter bevindt zich een expositieruimte waar drie Zwitserse Mirages staan opgesteld. Predikaat Met de nieuwe entree geeft de 'Amicale' een visite kaartje af. Want alleen al de naam, het Musée Européen. zorgt voor hooggespannen verwachtin- 27

Spinner | 2007 | | pagina 29