Voor deze Mirage-IIIEX is het frame gebruikt van een IIIE. Deze EX, uitgerust met motor, radar en andere systemen van de Mirage F.I, heeft als testplatform annex prototype gefungeerd voor de Mirage familie V en 50 Contacten Naast het Musée de l'Air in Parijs en de Franse luchtmacht heeft ook Zwitserland veel vertrouwen in de aanpak van Alain Bes en zijn vele tientallen vrijwilligers. Met zo'n zes vliegtuigen heeft de Schweizerische Luftwaffe een eigen aandeel in de Franse collectie verworven. 'Er komt heel wat bij kijken' voordat men zoveel vertrouwen in ons heeft dal men ons uitgefaseerde wapensystemen als vlieg tuigen overdraagt', schrijft voorzitter Bes. Hij doelt daarbij niet alleen op het Franse ministerie van Defensie, maar ook op Zwitserland, Zweden en Duitsland waarvan het museum drie gevechtsvlieg tuigen heeft gekregen, waaronder een Mig-23. Onderhoud en restauratie Na een uitgebreide verkenning in de Zwitserse hal, staan we weer buiten. Nagenoeg de hele collectie staat in de open lucht opgesteld. Behalve de vlieg tuigen in onderhoud. Die staan in een lange, uitste kend gerenoveerde plaatstalen loods die bij een eer der bezoek ook als expositie ruimte is gebruikt. Zelfs het Musée de l'Air op Le Bourget laat er hun eigen museumvliegtuigen restaureren. Anders dan in 2002 kun je er nu van de vloer eten. Bij wijze van spreken. Want de door vrijwilligers gebouwde han gar blijft voor het publiek niet toegankelijk, hoewel de zijdeur op een kier staat. Er staan zeven notoire artefacts uit de collectie. Of aan al deze vliegtuigen tegelijkertijd wordt gewerkt, is nog maar de vraag. Maar het is duidelijk dat er wel aan wordt of is gewerkt. De Duitse G-91 dual glimt nog na van de Italiaanse metamorfose die het vliegtuig een paar dagen tevoren heeft ondergaan. Alleen de belette ring ontbreekt nog. Over de Etendard-IV' M hangt veel transparant boerenbond plastic. Achter in de loods staat een Super Mystère en een Ouragan in Een Fouga Magister van de Patrouille de France. Heel wat v.m. KLu vliegers hebben hun eerste straaluren op Belgische Magisters gemaakt 29

Spinner | 2007 | | pagina 31