De Zwitsers hebben een 'eigen' onderkomen op Montélimar. Samen met nog twee andere Mirages, bijbehorende motoren en andere equipment, is ook deze Mirage- IIIBS permanent hier permanent gestald Patrouille-de-France outfit. De Mirage F.l die een drietal vrijwilligers 's morgens in de was heeft gezet, wordt *s middags omzichtig in de hangar geparkeerd. Een Mystère-IVA schittert van onder het transparant een geweldige toekomst tegemoet. Het zou zonde zijn om deze vliegtuigen in weer en wind buiten op te stellen. Want ook in Montélimar kan het vandaag de dag goed tekeer gaan. Maar het blijft een gemis dat dit deel van de collectie niet zichtbaar is voor het publiek. Althans niet op de dagen dat van ons bezoek vijfjaar geleden en nu weer opnieuw. In het tentoonstellingsareaal lijkt inderdaad geen plaats meer. Met een beetje goede wil èn het gebruik van een afzetting, zoals die - minimaal - ook buiten wordt gebruikt, zouden deze vliegtuigen ook in de hangar voor het grote publiek toegankelijk kunnen worden gemaakt. Starfighter Er is in de luchtvaart meer dan alleen de militaire jachtvliegerij. En dat is maar goed ook. Gaven we al aan dat de vlag de lading niet dekt: ook in Montélimar wordt de doelstelling nèt iets ruimer geïnterpreteerd. Bij aankomst valt al een grote civie le Amerikaanse DC-3A op die er eigenlijk niet thuis hoort. En een Franse Caravelle-III van het Centre d'Essai en Vol (CEV) in Brétigny, nu ingericht als briefinglokaal voor bezoekers. Een rondgang over het terrein maakt duidelijk dat er nog andere vlieg tuigen zijn die nooit voor de jachtvliegerij zijn gebruikt: twee Flamants, een Broussard en een Alouette-II met aan weerszijden een rocket dispen ser op de grond. Eigenlijk nog genoeg plaats voor andere jachtvliegtuigen. Wat aan het geluk van de 'Amicale des Avions Ancien' ontbreekt, is een Phantom. Het komt me bekend voor. Alain Bes heeft inmiddels een toezegging van de Duitsers voor leve ring van een F-4F in 2008 of 2009. 'En dan staat er ook nog een F-104 Starfighter op ons verlanglijstje', vertelt een van de museummedewerkers. 'Maar daarvan zijn er niet zoveel meer in Duitsland'. Of Nederland daarbij van dienst kan zijn, is een vraag die nog moet worden gesteld. Een Belgische 104 die er heeft gestaan, is al enige jaren verdwenen. Ambitie Laat Montélimar op de terugweg vanuit Spanje, de Cöte d'Azur of de Provence niet links liggen. In de 22 jaar van haar bestaan heeft de 'Amicale' al veel bereikt. Zo hebben de vrienden van de 'Amicale' in vervolg pag. 32 30

Spinner | 2007 | | pagina 32