RECENT VERSCHENEN --ss: Dutchies in de Fleet Air Arm Nico Geldhof. Dutchies in die Fleet Air Arm. Nederlandse Marinevliegers in dienst bij de Fleet Air Arm tijdens de Tweede Wereldoorlog. Uitgegeven door Geromy b.v. Maarssen. ISBN 90-672-0398-x. 276 pagina's, 168 zwart-wit foto's, 2 kaarten en 16 pagina's gevuld met zijaanzichten in kleur van gebruikte vliegtuigen, getekend door Luuk Boerman. In dezelfde uitvoering als de vorig jaar verschenen delen over 320 Squadron, heeft Nico Geldhof weder om een standaardwerk afgeleverd. En dit keer heeft hij het gewaagd, de volledige historie van alle Nederlandse marinejachtvliegers tijdens hun dienst- periode op Britse vliegkampschepen vast te leggen. Hoewel de Nederlandse inbreng in de slagkracht van het Britse marineluchtwapen kwantitatief gering was, was de kwalitatieve inbreng van grote klasse. Helaas moesten daarbij de nodige offers wor den gebracht. De kleine groep van marinejachtvlie gers, die de oorlog overleefde, heeft nadien een rol gespeeld in de ontwikkeling en groei van het car- rierbedrijf binnen de Koninklijke Marine. Anderen uit deze groep hebben een wezenlijke bijdrage gele verd aan de naoorlogse opbouw van de Nederlandse luchtstrijdkrachten. Het boek beschrijft in het eerste hoofdstuk, na het voorwoord van Peter M. Scott, 1840/1839 RN Air Squadron (1943-45) en de Erelijst van gevallen vlie gers, de mogelijkheden en vooral de onmogelijkhe den bij de opbouw van de gewenste Nederlandse jachtsquadrons. De volgende hoofdstukken beschrijven de opleiding en detachering van de MLD-jachtvliegers, de jacht- vliegschool van de Fleet Air Arm, het opwerken in de boordsquadrons en de operationele inzet bij o.a. de Tirpitz, in de Middellandse Zee en in de Pacific en in het offensief boven de Indische Oceaan. Het tweede deel van het boek geeft ruimte aan per- soonsdocumentatie en verslagen van oorlogserva- ringen van de bij de Fleet Air Arm gedetacheerde Nederlandse marinevliegers. Het derde deel bestaat uit overzichten van bij de FAA gedetacheerde vliegers, gebrevetteerde vliegers afkomstig van de Royal Netherlands Military Flying School in Jackson. Overzichten van in de UK en Canada opgeleide Nederlandse marinevliegers. De vliegtuigen die een rol speelden en de technische bijzonderheden daarvan. De verschillende carriers en hun technische bijzonderheden. Het boek besluit met registers en 16 pagina's met zijaanzichten in kleur van de verschillende vliegtui gen. Wederom een magistraal werk van Nico Geldhof dat bij alle geïnteresseerden in de militaire lucht vaart naast de boeken over 320 Squadron een waar dige plaats in de boekenkast zal vinden. Van harte aanbevolen. Dutchies in de Fleet Air Arm is verkrijgbaar door over making van Eur 44,90 plus Eur 6,20 porto op bank rekening 13.46.22.421 t.n.v. Uitgeverij Geromy b.v., Maarssen, maar uiteraard ook in de museumwinkel "De Brik" in het Militaire Luchtvaart Museum. Hans Berfelo 33

Spinner | 2007 | | pagina 35