"Vrienden moeten trots kunnen zijn" Gert Groenendijk, directeur Legermuseum: Bart-Jan Lagerwaard Op 10 juli 2006 stuurde de staatssecretaris van Defensie een brief aan de Tweede Kamer over de herinrichting van het museale bestel van Defensie. In deze brief stond onder meer dat Legermuseum en Militaire Luchtvaart Museum samen worden gehuisvest in een nieuw Defensiemuseum op de vliegbasis Soesterberg, die in 2008 haar laatste operationele functie verliest. Ook voor de Vrienden van beide musea heeft deze beslissing natuurlijk gevolgen. Een goede reden om op bezoek te gaan bij algemeen directeur drs. G.H. Groenendijk MBA om nader kennis te maken met het partnermuseum in Delft, dat een veelbewogen geschiedenis kent. Cultureel manager Gert Groenendijk (1960) is geen historicus, zoals zijn MLM-collega Jan Janssen. Vanuit een sterke cul turele interesse heeft hij zich vooral gericht op de strategische aspecten en de managementkant van culturele activiteiten. Na de middelbare school ver vulde hij eerst zijn dienstplicht bij de luchtdoelar tillerie in Ede. Daarover zegt hij: "Als het gaat om vliegtuigen uit die tijd ken ik de types van onze voormalige vijanden beter dan die van onze eigen Luchtmacht." Na zijn diensttijd studeerde Gert oudere letterkunde in Leiden. Ook volgde hij een bedrijfskundige opleiding, welke hem de titel Master of Business Administration (MBA) opleverde. Vervolgens begon hij zijn carrière bij het directo raat-generaal Cultuur van het toenmalige Ministerie van WVC. waar hij het tot hoofd afdeling Financiën van de Directie Kunsten bracht. Groenendijk maakte hierna volgens eigen zeggen "een uitstapje" en werd directeur van het partijbu reau van het CDA. De culturele sector bleef echter trekken en op 1 mei 1999 trad hij als economisch directeur in dienst van het Legermuseum. In 2003 werd hij algemeen directeur, nadat zijn voorganger met pensioen was gegaan. Kasteel Doorwerth, 1913 In hetzelfde jaar dat Gert Groenendijk als tiende directeur de stuurknuppel in handen kreeg, vierde het Legermuseum zijn negentigste verjaardag. Het De directeur van het Legermuseum drs G.H. Groenendijk MBA museum werd onder de naam 'Nederlandsch Artilleriemuseum' opgericht in 1913, dus ruim een halve eeuw eerder dan het MLM. Tot aan het einde van W.O.II was het ondergebracht in kasteel Doorwerth bij Arnhem. Dit kasteel werd bestierd door oprichter, geldschieter en verzamelaar Generaal-Majoor tit. F.A. Hoefer (1850), die tot zijn dood in 1938 directeur bleef. Hij was een gedreven man en wist een enorme collectie militaria bij elkaar te brengen. In het vooroorlogse Legermuseum waren de meeste zalen vernoemd naar klassieke helden uit de vaderlandse geschiede nis. Eén zaal droeg echter, net als de huidige 'histo rische' hal van het MLM, de naam van Generaal C.J. 7

Spinner | 2007 | | pagina 9