historische feitelijkheden waar we langs lopen. Elk deel van de expositie gaat heel vanzelfsprekend over in het volgende dat je niet kunt missen: de Air Power Gallery in hangar-2 waar vooral vliegtuigen zijn ondergebracht die dienst hebben gedaan in Korea en Vietnam. Daaronder een paar grote kisten als een Super Fortress. Stratofortress, Stratofreighter, Globemaster en een Constellation. Er staan of hangen ook heel wat les- en reddings vliegtuigen en helikopters. Tienmotorige B-36 Peacemaker In hangar-3 staat het vliegtuig dat voor velen jaren lang een trekpleister voor het museum is geweest: de tienmotorige Convair B-36 Peacemaker. Het vlieg tuig maakt deel uit van de Modern Flight Gallery. Niet zozeer vanwege zijn historische betekenis, maar meer om praktische redenen. Het is een vliegtuig op C-5 formaat, nou ja. niet echt maar ze heeft dan toch wel een spanwijdte die 2,32 m groter is dan de Galaxy. Bijna twee keer de afstand die Orville Wright op 17 december 1903 aflegde. Voordat deze derde museum hangar werd gebouwd, werd deze B- 36 als eerste geparkeerd op de plaats waar hij nu nog steeds staat. Daarnaast is er nog ruimte genoeg voor vliegtuigen uit de periode van de koude oor log. En ook daar staan ook nog genoeg vliegtuigen van enige omvang zoals alweer een B-29 alias WB-50 Super Fortress, B-47 Stratojet, C-130 Hercules, C-133 Cargomaster, B-l Lancer, B-2 Spirit, SR-71 Blackbird, en nog een groot aantal kleinere vliegtuigen en helikopters. Vlak naast hangar-3 is een grote cilin derachtige silo gebouwd waar een aantal raketten staat opgesteld. Het is de Space Gallery. Status voor Stealth Europeanen vallen op gezette tijden in de museum hangars en bij de Research, Development and Flight Test Gallery achter de schermen bijna van hun geloof. Vliegtuigen waarover in Europa nog erg veel te doen is blijken in de V.S. al in het museum te staan. Neem nu de F-22A Raptor, een Advanced Tactical Fighter, momenteel volop operationeel bij de USAF. Het prototype staat er nu al tien jaar. Omdat de F- 22A ook in beeld is geweest om de F-16 te vervan gen, bestaat de indruk dat het om een ultra state-of- the-art vliegtuig is. Dat is het ook, hoewel al sinds 1985 is gewerkt aan de totstandkoming van het vliegtuig. Het NM USAF heeft zelfs twee Raptors! Verwarring ook over die supergeheime Stealth vliegtuigen die al dateren uit het begin van de 'jaren '70 en waarvan de buitenwereld heel lang nooit van heeft geweten. In de V.S. hebben deze vliegtuigen al enige tijd hun museum status bereikt. In het luchtmachtmuseum op Wright- Patterson staan twee Blackbird's waaronder een prototype, een B-l Lancer, een F-117 Nighthawk en sinds 2003 ook een B-2 Spirit. En dan is er nog een scala bemande en onbemande science fiction-achti- ge luchtvaarttuigen waarvan je je afvraagt of ze allemaal daadwerkelijk hebben gevlogen. Je moet echter vaststellen dat ze dat daadwerkelijk hebben gedaan, al begrijp je bij sommige van deze tuigen niet hoe dat dan wel mogelijk is. Maar daarom staan ze dan ook in het museum. Een Douglas C-133A Cargomaster is geen kleine vrachtvaar der. Samen met nog 52 andere vliegtuigen staat ze in dezelfde hangar bij de Modern Flight Gallery 19

Spinner | 2008 | | pagina 21