Op het militaire deel van Wright-Patterson beschikt het museum over een beperkt toegankelijke dépen dance die hier 'Annex' heet. De vijf hangars hebben een totale oppervlakte van nog eens 20.600 m2. 'Daar staat nog een groot deel van onze collectie', vertelt de generaal Metcalf. Intussen regelt hij dat we nog diezelfde dag behind the sereens bij de Restoration Division aldaar kunnen binnenlopen. Men werkt er momenteel aan 21 vliegtuigen, waaronder een tienjaren project voor de conservering van de enige echte B-17 'Memphis Belle' en met prioriteit aan een wel zeer opvallende vrachtkist: de XC-99. Het is zeer de moeite waard om een bezoek te bren gen aan de restauratie hangars. Het kost enige voor bereiding en vooral afwachten. 'De toegang voor het publiek op het operationele deel van het terrein zorgt voor logistieke en veiligheidsproblemen', zegt de directeur. Er moet speciaal busvervoer en bege leidend personeel voor worden ingezet. En al deze bezoekers, ruim honderd per week, moeten eerst worden gescreend. Vaak geven ze zich al maanden van tevoren op. Dat brengt ook nog eens het nodige administratiewerk met zich mee. 'Daarom willen we die kisten in de museumhangars onderbrengen. We hebben zelfs vergevorderde plannen om daar voor nieuwbouw te plegen', zegt de generaal. Het gaat dan vooral om de Presidential Gallery. Dat betreft een verzameling van 14 vliegtuigen die sinds President Truman zijn gebruikt voor en door de ver schillende Amerikaanse presidenten. De restauratie hangars en de 26 vliegtuigen grote collectie X-type onderzoeks- en testvliegtuigen blijven op Wright- Patterson AFB. Ve rh a a 1 Op een tiental plaatsen in de museumhangars geven diorama's een extra accent op de historie van de militaire luchtvaart in de Verenigde Staten. Die heeft zich vanwege het militaire optreden van de V.S. voor een groot deel in het buitenland afge speeld. Toch gaat het in de expositie niet om de ver heerlijking van Amerikaanse Air Power. Volgens vrij willigster Beverley Y. Smith in de Restoration Division heeft elk vliegtuig zo zijn eigen verhaal. Het zijn de 'keepers of the stories' die het verhaal van de Amerikaanse luchtvaartgeschiedenis verster ken. Het gaat bij het NM USAF niet om de collectie als zodanig. Maar wel om het verhaal van de pio niers van de luchtvaart, van de veteranen en van elk vliegtuig op zich. En dat gaat ver. Bij 27 vliegtui gen zijn de uiterlijke kenmerken als registratie, serials en beschildering aan het verhaal aangepast. De directeur, generaal Metcalf, begint er zelf over. Het is niet storend en op het vliegtuig zelf zijn de originele serials ergens anders geschilderd. Wij heb ben ze niet ontdekt. Inrichting In totaal bevinden zich 196 vliegtuigen en helikop ters in de goed en niet overdadig ingerichte muse- 20

Spinner | 2008 | | pagina 22