1 'Alle hens' van 320 Squadron Nico Geldhof. 'Alle hens' van 320 Squadron. 'Regina et Patria". Het Personeelbestand No. 320 Sqn. 1940 - 1946. Uitgegeven door Geromy BV, Maarssen. 148 pagina's, rijk geïllustreerd. Prijs 29,50 Nadat in 4 december 2006 de eerste twee delen over de geschiedenis van 320 Squadron het licht zagen. De Vliegtuigen van 320 Squadron en De Operaties van 320 Squadron, verscheen vorig jaar als derde en laatste deel 'Alle Hens" van 320 Squadron, waarmee dit levenswerk was voltooid. In dit derde deel van de 320-oorlogsgeschiedenis belicht Nico Geldhof speciaal de vliegende beman ningen. het technisch personeel en het grond- dienstpersoneel. Behalve een zo volledig mogelijke bemanningsopgave, neemt in dit deel ook de Ererol een belangrijke plaats in. Voor wat betreft de lijst van uitgevoerde oorlogsvluchten per bemannings lid geven de hierin vermelde aantallen soms een navrant beeld. Sommige leden van de vliegende bemanning overleefden een indrukwekkend aantal sorties. Anderen, daarentegen, moesten na slechts een luttel aantal oorlogsvluchten als vermist dan wel als gesneuveld worden opgegeven. Een apart hoofdstuk is gewijd aan de oorlogsonder scheidingen, die aan 320-bemanningsleden werden toegekend. Ondubbelzinnig wordt hierin aange toond, dat 320 als het meest gedecoreerde onder deel van de Nederlandse militaire luchtvaart uit de strijd te voorschijn is gekomen. Het boek is weliswaar een opsomming van feiten, maar is als historisch naslagwerk bijzonder waarde vol. De hierin opgenomen gegevens vindt u nergens zo overzichtelijk bijeengebracht. En natuurlijk, indien de beide eerdere delen al in uw bezit zijn, is het een must om met dit derde deel de trilogie te completeren. 'Alle hens' van 320 Squadron' is verkrijgbaar bij Uitgeverij Geromy BV, Maarssen, info@luchtvaart- boeken.nl Maar uiteraard ook in de museumwin kel 'De Brik' in het Militaire Luchtvaart Museum. Hans Berfelo Van Hofstad naar Baronie Wim Lutgert en Rolf de Winter, Van Hofstad naar Baronie. De luchtmacht in Den Haag en Breda. Uitgegeven door Van Wijnen, Franeker. ISBN 978 90 5194 304 7. 191 pagina's, 21 x 22,5 cm. Rijkelijk geïllustreerd in kleur en zwart-wit. Op 21 november presen teerde het Nederlands Instituut voor Militaire Historie (NIMH) het boek Van Hofstad naar Baronie. De luchtmacht in Den Haag en Breda van de hand van Wim Lutgert en Rolf de Winter. In het nieuwe hoofdkwartier van het Commando Luchtstrijdkrachten (CLSK) in Breda werden de twee eerste exemplaren door de Commandant Luchtstrijdkrachten, luitenant-gene raal Hans de Jong, overhandigd aan vertegenwoordi gers van de gemeenten Den Haag en Breda. Beide steden speelden en spelen een belangrijke rol in de huisvestingsgeschiedenis van de Luchtmachtstaf. Toen het CLSK in 2006 verhuisde naar een nieuw hoofdkwartier in Breda, kwam een einde aan een periode van 60 jaar waarin de Luchtmachtleiding in de Hofstad was gevestigd. Maar Van Hofstad naar Baronie behandelt niet alleen de huisvestingsge schiedenis van de luchtmacht in verschillende delen van Den Haag. De publicatie vertelt ook de opmerkelijke luchtvaarthistorie van de Residentie en van de vier vliegvelden daar omheen. Daarnaast wordt de schijnwerper gericht op het 'nieuwe nest' in Breda. Het nieuwe hoofdkwartier, waar het CLSK na een intensieve speurtocht neers treek, mag zonder meer een markant complex wor den genoemd. De 72 meter hoge Luchtmachttoren langs de A16 onderging een ware metamorfose voordat de verhuiswagens zich vanuit de Hofstad naar de Baronie begaven. Hoe dat gebeurde en de wijze waarop bij de inrichting van het hoofdkwar tier veel aandacht is geschonken aan de rijke lucht machtgeschiedenis, komt uitvoerig aan de orde in dit boek. Van Hofstad naar Baronie verschijnt in de rijk geïllus treerde populair-wetenschappelijke reeks van het 30

Spinner | 2008 | | pagina 32