NIMH. waarin eerder onder meer delen verschenen over de geschiedenis van de Prinses Julianakazerne in Den Haag. van het departement van Defensie (Plein 4) en van marinevliegkamp Valkenburg. Van Hofstad naar Baronie is verkrijgbaar bij het NIMH. www.nimh.nl en kost 19.90. Logboek van een vliegveld Björn van den Brink en Ina Nagtegaal, Logboek van een vlieg veld. Vliegveld Ameland in de perio de 1916 - 2007. Uitgegeven door Werkgroep 50 jaar vliegveld Ameland. ISBN 978 90 9022 024 6. 244 pagina's. 24.5 x 18 cm. Rijkelijk geïllustreerd in zwart-wit. Hoewel het vliegveld Ameland pas op 13 mei 1957 door de minister van Verkeer en Waterstaat als lucht vaartterrein werd aangewezen, was vanaf 1916 al sprake van luchtvaart op Ameland, toen de kust wacht op Ameland een verdwaalde Duitse Zeppelin uit de lucht schoot. Daarna wordt in 1917 een Duits watervliegtuig geïn terneerd. In de twintiger jaren waren de winters dui delijk anders dan tegenwoordig, en het eiland wordt door de ijsgang afgesneden van de vaste wal. Met behulp van vliegtuigen van de KLM wordt Ameland bevoorraad en van post voorzien. Vanaf dat moment wordt het eiland regelmatig bezocht door vliegtui gen, waaronder grotere vliegtuigen als de Fokker F.VIII, en de Douglas DC-2 en DC-3. Tijdens de tweede wereldoorlog zijn de Wadden eilanden belangrijke oriëntatiepunten voor de geal lieerde bommenwerpers, waarbij ook noodlandingen op Ameland werden gemaakt. Direct na de oorlog landen Austers en Rapides van de Luchtstrijdkrachten op Ameland. Ook in de stren ge winter 1946-1947 wordt het eiland weer afhanke lijk van bevoorrading door de lucht, waarna initiatie ven worden genomen om te komen tot een echt vliegveld op Ameland. Uit het boek blijkt duidelijk, dat dat nog al wat voeten in de aarde heeft gehad. Verder wordt uitgebreid stilgestaan bij de verschil lende hulpvluchten, met name die na de windhoos in 1972. Logboek van een vliegveld is met recht een logboek. Chronologisch worden alle feiten en wetenswaar digheden vermeld, waarbij verhalen van ooggetui gen het geheel een wat persoonlijker aanzien geven. Het boek is voorzien van 326 foto's en afbeeldingen, waarbij van vrijwel alle vliegtuigen die Ameland heb ben aangedaan een foto is opgenomen. Dit boek geeft een stuk luchtvaarthistorie, die maar aan weinigen bekend is, en dat maakt het zo interes sant. Het boek kost 24,95 en is verkrijgbaar bij twee winkels op Ameland, maar het kan ook besteld worden bij de werkgroep Vliegveld/Christa van Ligtenberg via emailadres cvligtenberg@ameland.nl Hans Berfelo Officieren aan het woord Ben Schoenmaker en Floribert Baudet, Officieren aan het woord. De geschiedenis van de Militaire Spectator 1832 - 2007. Uitgegeven door Boom, Amsterdam. ISBN 978 90 8506 505 0. 271 pagina's, 21 x 22,5 cm., geïllustreerd fullcolour. Op 17 december nam de secretaris-generaal van het Ministerie van Defensie, drs A.H.C. Annink, het eerste exemplaar in ontvangst van Officieren aan het woord. De geschiedenis van de Militaire Spectator 1832-2007. De Militaire Spectator is het oudste nog bestaande tijd schrift van Nederland, en tevens het oudste nog bestaande militaire tijdschrift ter wereld. Het 175-jarig bestaan van dit maandblad vormde de aanleiding om de boeiende geschiedenis ervan in boekvorm vast te leggen. Bovendien zijn alle jaargangen van het blad, die een waardevol deel van ons militair-cultureel erf goed uitmaken, gedigitaliseerd. De dvd's waarop de inhoud van 175 jaar Militaire Spectator raadpleegbaar zijn, werden eveneens op 17 december gepresenteerd. Een bron van militaire kennis De in 1832 opgerichte Militaire Spectator fungeert in Nederland al 175 jaar als voornaamste podium voor debat en uitwisseling van informatie over de militaire vraagstukken uit heden en verleden. Als bron van mili taire kennis kan geen onderzoeker om dit tijdschrift heen. Hoewel het in hoofdzaak een blad voor en door officieren is geweest, heeft het tegelijkertijd dienst 31

Spinner | 2008 | | pagina 33