Opening expositie Militaire Luchtvaart Museum-Soesterberg vi B Z5 A r Toespraak Staatssecretaris Van der Knaap t.g.v. 2 3 november 2 00 7 Dames en heren. Als staatssecretaris van Defensie heb je een bijzon der voorrecht. Je mag in allerlei verschillende helikopters en vliegtuigen meevliegen, in missiege bieden of op buitenlandse reizen. In onze eigen luchttransportmiddelen zoals de Fokker 50's, de Gulfstream, DC-10's en Hercules, maar ook in allerlei type vliegtuigen van onze bondgenoten. Als burgemeester van Ede heb je dat natuurlijk niet. maar daar heb je weer andere voorrechten, zoals zeggenschap over een prachtig natuurgebied als de Vel uwe! Staatssecretaris van Defensie C. van der Knaap foto: Henk Blouw len weggelegd, vandaag de dag is de luchtvaart gemeengoed geworden. Vliegen geldt als de gewoon ste zaak van de wereld en door de opkomst van 'prijsvechters' is een vliegtuigavontuur in sommige gevallen zelfs goedkoper dan de trein of auto. laar terug naar vandaag. De titel van de expositie die ik vandaag mag openen is "Techniek in en om het vliegtuig". Een kernachtige titel voor een nieu we expositie over de ontwikkeling van de luchtvaar techniek. De expositie bevindt zich ook in een toe passelijke setting: als een lint 'geweven' om de boegbeelden van de Nederlandse Luchtmacht en de Marineluchtvaartdienst in de periode van de Koude Oorlog. Het valt mij op dat vliegtuigen en de luchtvaart in algemene zin een grote aantrekkingskracht hebben op het publiek. En dat terwijl ze beiden al meer dan honderd jaar oud zijn. De geweldige belangstel ling voor de Open Dagen van de Koninklijke Luchtmacht vormt daarvoor onmiskenbaar het bewijs, maar ook de bezoekersaantallen die het Militaire Luchtvaart Museum jaarlijks scoort spre ken tot de verbeelding. Zo toegankelijk als het vliegen zelf is, zo gecompli ceerd is de huidige luchtvaartechniek die de afgelo pen eeuw een enorme 'vlucht' heeft genomen. We hebben het hier echt over zeer hoogwaardige ken nis. In de militaire luchtvaart doen we er nog een schepje bovenop. Neem bijvoorbeeld onze deelname aan de ontwikkeling van de Joint Strike Fighter, die een enorme impuls geeft aan de Nederlandse ken nis en ervaring op het gebied van luchtvaarttechno logie. Dit betekent overigens ook dat aan de vliegers en onderhoudsmonteurs andere eisen worden gesteld, andere vaardigheden worden gevraagd. Waar ijkbaar fascineert het vliegtuig de mens. Was het vroeger nog een bijzonderheid en slechts voor enke- r we niet zomaar aan mogen voorbijgaan is dat die hedendaagse superieure technologie alleen met veel vallen en opstaan kon worden bereikt. De vero vering van het luchtruim wereldwijd heeft een zware tol geëist. D|> opkomst van de luchtvaart kostte ook in ons land bloed, zweet en tranen. Pioniers van het eerste uur. vliegers en vliegtuigbouwers, deden in de dage- 5 JL

Spinner | 2008 | | pagina 7