E G y fragiele militaire toestellen van het eerste uur ontwikkelden zich in de afgelopen eeuw tot formid abele hightech platforms als de F-16, die met de 'Farmans' van de 'Luchtvaartafdeeling' hier op Soesterberg niet veel meer gemeen hebben dan dat zij zich ook voortbewegen via de lucht. V.I.n.r. directeur MLM Dr JA.M.M. Janssen, conservator mevr. C.E.W. Rongen, staatssecretaris C. van der Knaap en lid Raad van Advies SVMLM R.G. Boekhoven foto: Henk Blouw lijkse praktijk, als ware het een ontdekkingsreis, telkens weer nuttige lessen op die het vliegtuig vei liger maakten. Vliegen gaf een geweldige impuls aan de mobiliteit van de mens. Het vliegtuig ont sloot de wereld voor jong en oud, voor arm en rijk. In militair opzicht had de opkomst van het vlieg tuig op den duur eveneens grote gevolgen. Aanvankelijk nog min of meer schoorvoetend, wer den ook in ons land bij leger en marine de eerste vliegtuigen aangeschaft. En al binnen enkele decen nia zou een aparte luchtmacht een feit zijn. De Deze technische evolutie staat centraal in de expositie. In de expositie kunt u kennis nemen van de histori sche omslagpunten die de militaire luchtvaart in technisch opzicht op haar huidige niveau hebben gebracht. Dit gebeurt op een interactieve manier, op een dusdanige manier dat het voor een breed publiek toegankelijk is, en niet alleen voor de expert. Maar ter geruststelling: ook de experts zul len hier het nodige van hun gading vinden. De expositie is ook nog om een andere reden van belang. Zoals u weet, spannen we ons de laatste jaren erg in om het vak techniek in Nederland beter op de kaart te zetten. Ook voor defensie zijn die inspanningen van grote betekenis. Met het oog op de toekomst van de luchtmacht blijft het nood zakelijk om jonge mensen te enthousiasmeren voor een loopbaan bij de luchtmacht. Ook deze expositie kan daar een belangrijke bijdrage aan leveren! De opening van deze expositie markeert ook een nieuwe fase voor het Militaire Luchtvaart Museum. Vandaag markeert ook het einde aan de metamor fose die deze hal sinds 2001 heeft ondergaan. Vanaf vandaag gaan kennis en educatie nog meer dan al het geval was samen met het fascinerende en impo sante van de grote objecten die van oudsher in deze hal staan opgesteld. tekenisvol en leerzaam, fascinerend en imposant: et is een mix van kernwaarden die naar mijn oor deel ook in het nieuwe defensiemuseum leidend zou moeten zijn. Het defensiemuseum dat binnen kort op de Vliegbasis Soesterberg zal gaan verrijzen n daarmee slaan we vanzelf de brug naar een ander boeiend onderwerp, de toekomst van dit museum. Zoals u weet hebben we vorig jaar beslo ten dat het Militaire Luchtvaart Museum en het Legermuseum de kern zullen gaan vormen van een nieuw Defensiemuseum. Het projectteam Nationaal Militair Museum heeft inmiddels de marsroute naar de realisatie van dat museum uitgezet. Volgens plan zal het museum uiterlijk eind 2011 zijn deuren kunnen openen. Ïk ben er van overtuigd dat we met dit museum het ïeden, het verleden en de toekomst van de Nederlandse krijgsmacht nog professioneler voor het voetlicht brengen. Daarnaast zal het een krach tige impuls geven aan een efficiënt beheer van het cultureel erfgoed van met name landmacht en luchtmacht. ot die tijd zal het MLM nog domicilie hebben hier, op het Kamp van Zeist. Met de expositie die het vanaf vandaag voor de bezoekers openstelt, beschikt het over een fraaie, nieuwe trekpleister. En dat is een welgemeende felicitatie waard: aan alle betrokkenen die bij de voorbereidingen betrok ken zijn geweest en ook aan allen die van buiten de defensieorganisatie hun bijdrage hieraan hebben geleverd. ag verklaar ik hiermee de expositie voor geo pend! 6 ft

Spinner | 2008 | | pagina 8