Kijk, luister en herinner... Audiotour in het Mi Luchtvaart Museum litaire Suzanne Corthals Niet alleen voor kinderen organiseert het Militaire Luchtvaart Museum extra activiteiten. Vanaf begin 2008 is er ook een speciale audiotour beschikbaar onder de titel Kijk, luister en herinner... Andere producten voor deze doelgroep, zoals een speciale rondleiding en een workshop staan op de agenda. Herinneringen vormen de rode draad bij al deze nieuwe producten. De audiotour zal de bezoeker mee terugnemen in de tijd. Bij de receptie kan hij een koptelefoon ver krijgen, zodat hij lopend langs vliegtuigen, helikop ters en andere objecten kan luisteren naar korte uiteenzettingen over de geschiedenis van de militai re luchtvaart in ons land. Uitgangspunt daarbij is dat deze steeds wordt gekoppeld aan belangrijke gebeurtenissen uit de wereldgeschiedenis. Herinneringen kunnen worden opgehaald en het object wordt in een context geplaatst. Dit aspect wordt nog versterkt door muziekfragmenten en vliegtuiggeluiden. Meerdere zintuigen zullen wor den aangesproken, wat een extra dimensie zal geven aan het museumbezoek. Hoe meer zintuigen er worden aangesproken, hoe beter de boodschap overkomt. Niet alleen door beelden maar ook door geluiden zullen herinneringen worden opgeroepen. De audiotour begint in de Snijdershal, waar het ontstaan van de militaire luchtvaart in Nederland en de inzet van de luchtmacht ten tijde van de Tweede Wereldoorlog aan bod komen. Het verhaal van de audiotour gaat verder in de Vreeburghal, waar de betekenis van Koude Oorlog voor de Koninklijke Luchtmacht een van de belangrijkste thema 's vormt. Ook de invloed van de Koude Oorlog op het dagelijkse leven in Nederland wordt daarbij belicht. Speciaal voor de audiotour is er bij voorbeeld een vitrine ingericht met als thema de demonstraties aan het begin van de jaren '80 tegen de plaatsing van 'kruisraketten' in ons land. Per object kan de bezoeker kiezen uit drie fragmen ten: een historisch fragment, een technisch frag ment en een anekdotisch fragment. Met behulp van de zogeheten audiokeuze-pen kan hij aangeven welk fragment hij wil horen. Dit biedt hem de mogelijkheid de audiotour, al naar gelang de eigen interesses, zelf aan te passen. Gaat de belangstelling vooral uit naar de techniek, dan kan de bezoeker bij de Karei Doorman luisteren naar een geluidsfrag ment waaruit op te maken is welke vliegtuigen geschikt zijn voor gebruik vanaf een vliegdekschip of zich bij de Starfighter laten informeren hoe dit vliegtuig werd ingezet voor zoomvluchten, een methode waarmee Russische vliegtuigen konden worden onderschept. De meer historisch ingestelde bezoeker kan zijn audiokeuze-pen richten op histo rische fragmenten. Op deze manier wordt hij bij de V-l bom geïnformeerd over de wijze waarop het 322 Dutch Spitfire squadron V-l's onschadelijk maakte en bij de vitrine met geborgen vliegtuigrestanten over de inzet van de Glenn Martin bommenwerpers tegen Japan. Anekdotische fragmenten vertellen de bijzondere verhalen die bij de objecten horen. Zo wordt de bezoeker bij de Starfighter mee terugge voerd naar de treinkaping bij de Punt en hoort hij bij de F-16 waarom dit vliegtuig ook wel de Viper wordt genoemd. Kortom in het museum waar de tijd vliegt is bin nenkort nog meer te beleven. Kom kijken, ga luiste ren en haal herinneringen op in het Militaire Luchtvaart Museum. 7

Spinner | 2008 | | pagina 9