De 860 'Acrobats' in hun unieke formatielanding plaat achter de vliegerstoel die boven het hoofd uit steekt heeft de man het toch overleefd, zij het dat hij maandenlang in een gipscorset moest rondlopen (voorzien van handtekeningen van 'well wishers') en nooit meer een voet in een Sea Fury zette. Maar verder vloog de Fury als een droom, gevoelig op de roeren maar niet te nerveus. Aerobatics waren een genot, geen onverwachte reacties, alleen een ruwe vlieghand bij een overtrokken bocht werd bestraft door een felle 'snap roll', die echter gemak kelijk was te redresseren. Vooral bij 'dog fights' kon je hem bij al het gooi- en smijtwerk toch prachtig in de hand houden, vlak tegen de sidderende 'stall'- waarschuwing aan. Improvisatie was aan de orde van de dag bij het ont breken van een formatie-stuntvliegtraditie bij de MLD, die in augustus 1917 was opgericht aanvanke lijk in het bijzonder voor verkenningen en later tor- pedoaanvallen. Eerst gedurende WO II werden jachtvliegers opgeleid voor operaties vanaf vlieg kampschepen. Expertise was dus niet aanwezig, wèl bij de Koninklijke Luchtmacht maar advies en steun vragen bij de Koninklijke Luchtmacht lag niet zo dadelijk voor de hand! Wij moesten de techniek dus zelf uitvinden. Wij kozen voor de gangbare ruitformatie maar de snelheden en aanwijzingen over de radio door de leider over de gasstanden nodig voor de voorgeno men manoeuvres waren een kwestie van 'trial and error'. De Sea Fury had als propellerjager veel vaker ver- mogensverschillen en dus wisselende gasstanden nodig dan een straaljager, die veel minder nodig heeft bij het uitvoeren van aerobatics. Ook reageert een propellerjager veel sneller op gasgeven dan een straaljager zodat de leider zijn team vlak voor elke manoeuvre voortdurend moest waarschuwen om achterblijven of inlopen ten opzichte van de leider te voorkomen. Spoedig werd het ons duidelijk dat een zeer dichte formatie nodig was om de relatieve bewegingen ten opzichte van de leider onmiddellijk te kunnen waarnemen en te corrigeren. Van tijd tot tijd wisselden wij van positie, hetgeen voor mij als leider de gelegenheid bood zelf te zien waar de volgvliegers mee werden geconfronteerd. (Ik moet toegeven dat ik altijd graag weer de lei derspositie overnam Slechts éénmaal resulteer de de dichte formatie in een lichte aanvaring, een tik tussen vleugeltips, maar daar de relatieve snel heid feitelijk nul was en de dader correct en beheerst reageerde, bleef de schade beperkt tot een paar krasjes. Intussen was de Nationale Formatie- en Stunt competitie georganiseerd voor de zomer van 1953 en de Marine was op de hoogte gebracht van onze inspanningen. Toen het vliegkampschip Hr.Ms. Karei Doorman weer was teruggekeerd in thuiswateren, kregen wij de Defensiecommissie van de Tweede Kamer, verge zeld door de Vlagofficier MLD, aan boord voor een officieel bezoek. Als onderdeel van allerlei demon straties gedurende dit bezoek gaf ook ons stunt team een demonstratie. Dat verliep geheel naar wens totdat wij kwamen landen: ik kwam goed neer maar helaas sloeg de demper van de vanghaak lek, waardoor de haak ging kaatsen over alle remka- bels en pas de laatste kabel pikte. Het gevolg was 8

Spinner | 2008 | | pagina 10