Dayton ademt een en al luchtvaarthistorie: de Wright Brothers Aeroplane Company, het Wright- Dunbar Interpretive Center, de Wright Cycle Company, het Wright Brothers Aviation Center, de Wright State University, het Huffman Prairie Flying Field en de Wright-Patterson Air Force Base. In de stad zelf staan kunstwerken die aan de Wrights herinneren. Een natuurgetrouw stalen model van de Flyer aan de Memorial Road en een 'oneindige vleugel' in de Main Street. In Carillon Pare is de originele Flyer-III uit 1905 bewaard gebleven. Er kan geen misverstand over bestaan dat Dayton off all places wereldwijd bekend is vanwege de Wright brothers. Wright-Patterson en Huffman Prairie liggen op historisch terrein, zo'n 10 km ten oosten van de stad. Huffman Prairie is het veld dat de gebroeders Wright hebben gebruikt voor vliegproeven met hun flyers. Wright Field is de oude militaire vliegbasis uit 1927. Nu is Wright-Patterson AFB een van de grootste vliegbases in de Verenigde Staten. Een tochtje langs het hek is 29 mijl lang en duurt ongeveer een half uur. De taak van de basis is zeer divers. Behalve de operationele 445th Airlift Wing met Lockheed C-5A Galaxy's, is Wright-Patt ook hèt kennis- en onderzoekscentrum van de Amerikaanse luchtmacht. Naast onderzoek en ontwikkeling van geavanceerde vliegtuigen en vliegtuigsystemen verzorgt de USAF er ook heel wat luchtvaart technische opleidingen. De basis telt ruim 60 zelfstandige USAF onderdelen. Wright-Patterson is dan ook qua organisatie de meest gecompliceerde vliegbasis van de USAF. Wright Field, het oude veld aan de westzijde, is operationeel niet meer in gebruik. Soms wordt er wel eens een weaver gegeven voor het National Museum van de USAF (Spinner 27) dat daar is gevestigd. Want het is toch wel handig om er, zoals in mei 2006, nog een voor de museumcollectie bestemde C-141 Starlifter te laten landen op een van de al jaren niet meer gebruikte startbanen. Huffman Prairie Flying Field Nadat de Wright's op het strand van de Kill Devil Hills bij Kittyhawk voor het eerst hebben gevlogen, keren de broers terug naar Dayton. Uiteindelijk wonen, werken en leven ze er. Kittyhawk ligt in North-Carolina veel te ver weg van hun werkplaats. Want er moet nog het nodige gebeuren aan hun De South Wilïiamstreet met links de vestiging van de Wright Cycle Company. De straat wordt in stand gehouden naar de situatie in 1903 12

Spinner | 2008 | | pagina 14