boven Huffman Prairie. 10.000 werkuren heeft hij in de bouw van zijn replica gestoken. Dusenberry is een perfectionist. Net als bij de originele Flyer heeft hij daarbij sparren- en essenhout gebruikt. Bovendien heeft hij zichzelf moeten leren vliegen. Het kost hem zeer veel moeite om de besturing onder controle te krijgen. Hn dat is ook het geval bij de gebroeders Wright. Toch heeft Dusenberry er al 100 vluchten op zitten, waarvan tien op Huffman Prairie. Het is een statig gezicht zoals de Flyer-III zijn elfde vlucht boven het terrein begint. Een Memorial Flight in de ruimste zin van het woord. Na 40 seconden raakt het toestel in een af. Zo tilt in 1905 een beginnende thermiekbel de rechter vleugel op en duwt het vliegtuig in de richting van een boom die er nu nog steeds staat. Het vliegtuig raakt de boom met de linkervleugel, er breken takken af en de kist wordt ernstig beschadigd als het tegen de grond klapt. Orville mankeert niets. Het obstakel dwingt de Wrights na te denken over het verbeteren van de besturing. Vliegen met beide handen Ze weten heel goed hoe en waarom hun Flyer kan vliegen. Maar het probleem zit 'm in de controle over de besturing. Ze vliegen met beide handen. De Op de voorgrond de startrail met het hijswerktuig voor het contra-gewicht. Verderop de schuur waarin de Flyer werd gestald. Aan de horizon het operationele deel van Wright Patterson AFB rechterbocht plotseling overtrokken. De vleugel slaat tegen de grond, het vliegtuig rolt om zijn lengteas, het onderstel breekt af en de propellers worden onherstelbaar beschadigd. Maar de vlieger vindt het prachtig: 'het enige wat ik heb gebroken, is een bos hout van spanten en ribben'. Dusenberry is niet de eerste die crasht op Huffman Prairie. Hij voelt zich na deze crash een ware afstammeling van de Wright's die met exact dezelfde problemen te kampen hebben. Heel wat vluchten lopen voortijdig verticale linker hendel dient voor het hoogteroer en moet naar voren of naar achteren worden geduwd. De horizontale rechter hendel wordt naar rechts of links bewogen om de richting van het tuig te bepalen. In de eerste Flyers ligt de vlieger tussen de vleugels nog op zijn buik op een schuin naar boven gericht schraagje. De hendels zijn niet groter dan de steel van een koekenpan. Probeer het maar uit: op je buik op bed, een kussen onder je borst en twee koekenpannen voor je: links verticaal met de 14

Spinner | 2008 | | pagina 16