steel naar boven of naar beneden gericht en rechts horizontaal met de steel naar links of rechts. Bedenk wat het vliegtuig doet en hoe jezelf reageert. De concentratie die nodig is om alleen te denken aan wat je doet, houd je slechts een paar seconden vol. De Wright's niet. Die weten dat ze een probleem hebben. En met de heup In de periode 1904-1905 zijn Wilbur en Orville Wright bijna alle dagen op Huffman Prairie te vinden. Behalve in de winterperiode, 's Avonds stal- f len ze de Flyer in de schuur. In drie delen gedemon teerd, met de vleugels in de lengte langs de houten muur, past het vliegtuig precies in de houten keet. Ze werken hard aan hun uitvinding. Alles is gericht op het vervolmaken van de besturing. Ze doen op Huffman Prairie veel praktische ervaring op. Als enthousiaste wielrijders weten ze datje bij hoge snelheid in een bocht je gewicht enigszins moet laten meeleunen. Op Huffman Prairie doen ze met hun Flyer precies hetzelfde. De Wright's starten dicht langs de omheining van het veld. Als het vliegtuig van de startrail afkomt, moet er bijna direct een flauw bocht naar links worden ingezet om de schuur te vermijden. Rolroeren kennen ze in die tijd nog niet. Wat volgt is een minder flauwe, maar meer een lange schuivende bocht langs de rand van het terrein aan de andere kant. En zo vliegen ze eigenlijk een groot ovaal parcours over het terrein terug richting schuur. Veel meer door schade dan door schande hebben de Wright's aan den lijve geleerd en ondervonden wat ze moeten doen om die boom aan de rand van het veld te ontwijken. Maar ze ontdekken ook dat bochten veel makkelijker kunnen worden gedraaid als tegelijk met het dubbele richtingsroer het vliegtuigenigs- zins om zijn langsas rolt. Dat doen ze door het scheluw trekken van de vleugels. Daarmee hebben ze uiteindelijk een manier gevonden om de bestu ring van de Flyer volledig in de hand - en in de heupen - te krijgen. Het is een van hun belang rijkste vondsten in de aërodynamica van het vliegen. Dan ontdekken ze binnen twee maanden tijd hoe ze het vliegtuig met één hendel drie dimensionaal kunnen besturen. Het belang daarvan is volgens historici vele malen groter dan de historische betekenis van hun eerste vlucht in 1903. Het principe wordt vandaag de dag nog steeds toegepast in vliegtuigen. Half oktober 1905 hebben de Wright's de besturing zodanig geperfectioneerd dat ze stoppen met testvliegen, hun patent aan vraag zeker stellen en hun uitvinding op de markt brengen. In 1904 hebben ze op Huffman Prairie Flying Field 105 vluchten gemaakt en in totaal 49 minuten gevlogen: een gemiddelde van 28 seconden per vlucht. In het jaar daarop hebben ze in totaal vier uur en 22 minuten gevlogen in slechts 50 vluchten. Exclusief de hiervoor genoemde recordvlucht van 39 minuten levert dat een gemiddelde op van vier minuten en 33 seconden. Ontwikkeling binnen één km Midden op het veld beseffen we dat er heel lang geleden iets is gebeurd, waar je je hele leven lang al dbör bent gefascineerd. Ooit het eerste vliegveld ter wereld. De houten schuur van de Wright brothers staatifer nog. En de katapult installatie waarmee ze hun Flyer voldoende startsnelheid geven, is vervangen door een stalen replica op exact dezelfde plek. Hooguit een kilometer verderop steken majestueus zes staarten van even zovele Galaxy's hoog in de lucht en wij wandelen over de plek waar feitelijk alle disciplines binnen de luchtvaart hun oorsprong vinden. De Birthplace of Aviation ligt op Huffman Prairie. De ontwikkeling van de lucht vaart sinds 1903 wordt hier op één kilometer zichtbaar. De C-5's verderop zijn twee keer zo groot als de afstand die Orville Wright bij zijn eerste vlucht_inj(ittyhawk heeft afgelegd. Impact van de luchtvaart Over Huffman Prairi^Tlying Field hangt die zondagmiddag de stjlte van de tijd. Eigenlijk is het 't historisch besef dat zich van ons meester heeft gemaakt. Respect voor het verleden en ontzag voor wat hier aan luchtvaartgeschiedenis is geschreven. 'Een kleine stapAtpor een mens, maar een reuzen sprong voor de mensheid' zei Neil Armstrong 65 jaar later en 384.000 km hogerop. Hij zou het niet hebben kunnen zeggen als de Wrights of wie dan ook aan de wieg van de gemotoriseerde luchtvaart heeft gestaan, er niet zouden zijn geweest. Hoewel de maanlanding op 21 juli 1969 uiteindelijk is voortgekomen uit de ontwikkelingen in de luchtvaart, wordt de werkelijke betekenis van Wilbur en Orville Wright pas duidelijk als we vaststellen hoe groot de impact van de luchtvaart vandaag de dag nog steeds is op mens en maatschappij. Het besef dat we 9100 km en ruim tien uur vliegen van huis zijn, maakt.de betekenis van wat.de Wrights hebben gedaan, voor ons alleen maar indrukwekkender. ►f 15

Spinner | 2008 | | pagina 17