Een Prinselijk cadeau? Gerard Casius In november 1953 bezocht Prins Bernhard zijn vriend keizer Haile Selassie in Ethiopië. De prins, die heel graag in Afrika verbleef, had nauwe vriendschap gesloten met de 'Leeuw van Juda', de feodale heerser over Afrika's meest achtergebleven gebied. De Ethiopische luchtmacht beschikte sinds 1951 overFairey Firefly Mark I jager-verkenners, aangeschaft onder leiding van de commandant, de Zweed Graaf Carl-Gustaf von Rosen, die ook in Nederland geen onbekende was sinds hij vóór de Tweede Wereldoorlog voor de KLM had gevlogen. De primitieve omstandigheden in het Afrikaanse land eisten hun tol in afgeschreven toestellen en aanvulling was welkom. Het toeval wilde nu dat juist rond de tijd van het bezoek van de Prins aan zijn vriend de keizer, er plannen waren om de laatste Fireflies Mk.I van de Marineluchtvaartdienst op de Antillen af te voeren en te vervangen door Mk.IV's. De prins was hiervan goed op de hoogte, want hij was in augustus 1953 op bezoek geweest bij Squadron 1 op Hato en dit leidde tot een prinselijke suggestie. De minister van Marine reeds had aangegeven dat de keizer waarschijnlijk hiervoor geen geld zou hebben. Vervolgens besloot de Ministerraad dat daarom de vliegtuigen niet gratis aan Ethiopië konden worden aangeboden en de Vlagofficier MLD kreeg opdracht om in die zin een brief te concipiëren voor Buitenlandse Zaken waarin moest Fairey Fireflies Mk.I op Hato in opslag voor Ethiopië 1955 Prins Bernhard keerde uit Ethiopië terug voorzien van het Grootkruis in de Orde van Salomo, met daarbij als cadeau een leeuwen-welpje en een volledige Ethiopische krijgerswapenuitrusting. Voor wat hoort wat, en de prins deelde mede dat hij het een goede geste zou vinden als de negen op Curasao uit te faseren Fireflies Mark I cadeau zouden worden gedaan aan Haile Selassie. Niet iedereen was even gelukkig met de prinselijke geste. Op 1 december 1953 werd de zaak in de Admiraliteitsraad besproken, waarbij werd opgemerkt dat de toestellen toe waren aan grondig groot onderhoud, hetgeen tezamen met de vervoerskosten rond een miljoen gulden zou kosten. Fireflies voor Ethiopië

Spinner | 2008 | | pagina 18